Evropská komise zařadila Panamu na oficiální seznam zemí, které usnadňují praní peněz

Evropská komise (Comisión Europea, CE) ve čtvrtek 7. května 2020 zařadila státy Střední Ameriky, Panamu a Nikaraguu, do nového seznamu třetích zemí, které mají nedostatky ve svých strategiích boje proti praní peněz a financování terorismu, na seznamu jsou tyto státy spolu s 10 dalšími.

Kromě Panamy a Nikaraguy byly do seznamu zařazeny Bahamy, Barbados, Botswana, Kambodža, Ghana, Jamajka, Mauricius, Mongolsko, Myanmar a Zimbabwe. Spolu s těmito nově přidanými dvanácti zeměmi, zůstává na seznamu Afghánistán, Irák, Vanuatu, Pákistán, Sýrie, Trinidad a Tobago, Uganda a Jemen. Evropská komise však uvedla, že stále analyzuje situaci v Afghánistánu, Iráku, Trinidadu a Tobagu či Vanuatu, přestože i tak zůstávají na seznamu.

V souladu se směrnicí EU proti praní peněz je Evropská komise povinna identifikovat vysoce rizikové třetí země se strategickými nedostatky ve svých režimech boje proti praní peněz a financování terorismu. Banky a další finanční instituce členských států by měly při transakcích s těmito třetími zeměmi přijmout dodatečná opatření.

Uvedení na seznam však neznamená použití sankcí, omezení obchodních vztahů nebo nemožnost přístupu k rozvojové pomoci. Aktualizovaný seznam bude nyní zaslán na adresu Evropského parlament a Rady EU, aby jej schválili v časovém rozsahu jednoho měsíce s možností prodloužení o další jeden měsíc.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mexico City
Zdroj: La Estrella de Panamá

Pravidelné novinky e-mailem