Evropská unie schválila financování pro synchronizaci elektrické přenosové sítě v Pobaltí

Proces synchronizace elektrických soustav v zemích Pobaltí s evropskou kontinentální sítí získal bezprecedentní finanční podporu od EU.

Evropská unie, Lotyšsko, Litva, Estonsko a Polsko dosáhly dohody o přidělení dotace ve výši 720 mil. eur pro druhou fázi programu synchronizace přenosových elektrických sítí v Pobaltí s evropskou kontinentální sítí.
Dne 1. října se koordinační výbor Nástroje pro propojení Evropy (CEF) dohodl na přidělení maximálního možného financování klíčovým projektům synchronizace pobaltských států s kontinentální evropskou sítí.
Dle žádosti provozovatelů přenosových soustav v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku bude na podporu bezproblémového provádění infrastrukturních projektů vydáno 719,7 mil. eur.
To umožní pobaltským státům zahájit provoz na stejné frekvenci jako Polsko a další kontinentální evropské země do roku 2025. Pobaltské státy jsou v současné době připojeny k ruské síti BRELL. Evropská unie financuje 75 % projektu; práce na synchronizaci již byly zahájeny.
Na výstavbu litevsko-polského propojovacího vedení Harmony Link bylo přiděleno celkem 493 mil. eur, instalace synchronních kompenzátorů v Litvě, Lotyšsku a Estonsku bude podpořena částkou 166,5 mil. eur.
Zbývající část bude přidělena na modernizaci, rozvoj a posílení místních sítí, nezbytných pro propojení s Harmony Link.
Čtyři regionální provozovatelé přenosových soustav – PSE (Polsko), Augstsprieguma tikls (Lotyšsko), Elering (Estonsko) a Litgrid (Litva) – tak obdrželi většinu celkového letošního rozpočtu CEF na energetické projekty, který činí 979,6 mil. eur.

Zdroj: ERR, 2.10.2020
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga (Pobaltí).
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Estonsko | Litva | Lotyšsko