Expedice Tatra kolem světa 2 dorazila do JAR

Expedice Tatra kolem světa 2 se po cca 50 tisících kilometrech dostala do nejjižnější části Afriky a na čas zakotvila v Johannesburgu.

Expedice Tatra kolem světa 2 (TKS 2) vedená Markem Havlíčkem se začátkem září dostala do Jihoafrické republiky. Základní členové posádky se den před počátkem již 11. africké etapy (3. září) setkali s několika krajany žijícími v JAR, některými členy české ambasády a s ředitelem ZK CzechTrade Johannesburg Petrem Haramulem. Setkání organizované Velvyslanectvím České republiky v Pretorii se natolik vydařilo, že po ukončení dvoutýdenní 11. africké etapy, během které účastníci viděli např. Krugerův národní park nebo hrochy u východního pobřeží země, se konalo další neformální a velice příjemné setkání u bohemistky Radky Hejmalové-Millar. Při prvním setkání byl na jejím pozemku vysazen již 12. památeční strom, a to jihoafrický korálovník, který dokonce stihl vykvést. 

Art Konovalov / Shutterstock.com

TKS 2 navazuje na původní expedici, která se konala v letech 1987 až 1990, a to s požehnáním posledního žijícího člena původní posádky Stanislava Synka. Bohužel po letech příprav těsně po odstartování výpravy se většina světa začala uzavírat vinou začínající pandemie viru Covid-19, což poněkud pozměnilo plány a trasy. Po více než 50 tisících kilometrech a asi rok a půl od startu se tak expedice se svojí tatrovkou Trajdou, jak vůz před cestou pokřtili, dostala až do Johannesburgu, odkud startovala 11. a 12. africká etapa. První už mají za sebou, kdy se pohybovali jen po JAR, a druhá odstartovala 21. 9. a jejím cílem je Botswana. 

Cílem expedice je navázat na původní výpravu a v jejích stopách obnovovat povědomí o Česku a českých firmách a jejich produktech. V rámci jednotlivých etap se tedy posádka snaží vyhledávat krajany, kteří se s nimi dělí o svoje zkušenosti a poznatky z jednotlivých teritorií, kterými Trajda projíždí. V nové posádce nějaký čas nechyběl ani původní člen TKS Stanislav Synek, ale až v JAR se TKS 2 potkala s prozatím jediným pamětníkem TKS 1 a TKS 2, a to ředitelem ZK CzechTrade v Johannesburgu Petrem Haramulem, který v roce 1990 první tatrovku potkal v Damašku v Sýrii (viz úvodní fotka). Petr Haramul s Markem Havlíčkem nadále zůstávají v kontaktu a během několika setkání si vzájemně vyměnili zkušenosti ze současnosti i minulosti, mj. spolu diskutovali i některé trasy převážně z hlediska bezpečnostního, ale i z hlediska turistického.

Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade Jihoafrická republika.
Foto: Jiří Dvorský, z osobního archivu Petra Haramula
• Témata: Ekonomika ve světě