Export Jižní Koreje rekordně roste. Letos dosáhne historického maxima

Čipy a petrochemie táhnout Korejský export, naopak ocel bude dále klesat.

Očekává se, že export z Jižní Koreje dosáhne v roce 2021 historického maxima díky velké zahraniční poptávce po klíčových produktech, přičemž dynamika jejich růstu bude pravděpodobně pokračovat i v příštím roce.

Ilustrační fotografie

Podle zprávy Korejské mezinárodní obchodní asociace (KITA) se očekává, že letošní zámořské zásilky země vzrostou o 24,1 procenta oproti předchozímu roku na 636,2 miliardy dolarů. KITA předpověděla, že export Jižní Koreje vzroste v roce 2022 meziročně o 2,1 procenta na 649,8 miliardy dolarů, přičemž dovoz podle prognózy vzroste o 1,6 procenta na 615,4 miliardy dolarů.

Solidní růst exportu v příštím roce bude posílen silnou zámořskou poptávkou po jihokorejských čipech, petrochemických výrobcích, displejích, textiliích, zařízeních pro bezdrátovou komunikaci a dalších klíčových produktech. Naproti tomu export oceli z Jižní Koreje pravděpodobně v nadcházejícím roce klesne o devět procent kvůli klesajícím cenám, přičemž se odhaduje, že zámořské dodávky autodílů, lodí a domácí elektroniky budou klesat.

„Jihokorejský export si pravděpodobně udrží růstovou dynamiku příští rok díky globálnímu ekonomickému oživení vedeného vyspělými ekonomikami,“ uvedla KITA. „Přesto by vývoz mohl být brzděn narušením globálního dodavatelského řetězce, zpomalením hospodářského růstu Číny a rostoucí inflací ve velkých zemích.“

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí