Exportéři do Velké Británie dostali největší státní podporu za posledních 30 let

Celková roční hodnota podpory převyšuje 12 miliard liber, což je téměř třikrát více v rámci meziročního porovnání. Jen státní agentura pro podporu exportu UK Export Finance (UKEF) podpořila firmy ovlivněné pandemií a brexitem částkou 7,3 miliardy liber.

Mezi nejčastější formy podpory patří přímé půjčky, obchodní garance nebo pojištění, což má pobídnout i privátní bankovní sektor k poskytování půjček exportérům. Mezi podpořené firmy patří například Rolls-Royce, Ford, easyJet nebo British Airways. Silně zasažené byly i malí podnikatelé, kteří se musí potýkat s vyššími náklady a obtížnější administrativou. Během pandemie bylo proto dosud podpořeno dvakrát více firem, než za poslední dva roky.

UKEF se zároveň nyní chce více zaměřit na podporu firem, jejichž uhlíková stopa je nebo bude nulová. Konkrétně půjde o podporu aktivit spojených s větrnou energií, solární energií nebo zeleným vodíkem. V rámci tohoto přístupu chce UKEF ukončit i podporu na zámořských projektech, které jsou spojené s těžbou fosilních paliv.

Minulý rok UKEF spustilo projekt, který má podpořit export po Brexitu v rámci nových obchodních smluv. V rámci tohoto exportu agentura poskytuje garance na půjčky od největších bank Velké Británie ve výši 80 %. Dané půjčky mohou být použity na pokrytí exportních nákladů nebo rozšíření podnikových aktivit.

Zdroj: Financial Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí