Federální deficit USA se téměř zdvojnásobí

Celostátní omezení podnikání a prudký nárůst vládních výdajů USA v tomto fiskálním roce téměř zdvojnásobí federální deficit na rekordních 3,7 bilionu USD.

Hrubý domácí produkt USA se podle Kongresového rozpočtového úřadu (CBO) ve druhém čtvrtletí propadne o téměř 40 %. CBO ve druhé polovině roku předpovídá hospodářské oživení a uvedla, že nezaměstnanost by měla dosáhnout 16 % a i v průběhu roku 2021 by měla zůstat na dvojciferných hodnotách. Kongres již schválil tři biliony dolarů na výdaje na zdravotnictví, podporu malých podniků a další opatření. „Pokud by se zákony, které se v současné době vztahují na výdaje a příjmy, nezměnily a nebylo by poskytnuto žádné významné dodatečné nouzové financování, byl by federální schodek ve fiskálním roce 2020 zhruba 3,7 bilionu USD a v příštím roce 2,1 bilionu USD,“ uvedl CBO.

Podle Williama Hoaglanda, senior viceprezidenta Bipartisan Policy Center, washingtonského výzkumného ústavu zaměřeného na fiskální politiku, se ekonomika ve druhé polovině roku 2020 zotaví pomaleji než je výhled CBO. Hoagland dodal, že by rozpočtový schodek do roku 2020 mohl při zohlednění možných dalších právních předpisů o hospodářských stimulech přesáhnout čtyři biliony dolarů. 

Zdroj: www.reuters.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago

Pravidelné novinky e-mailem