Zdroj: CzechTrade

Filipíny si polepšily v globálním inovačním indexu GII

Filipíny se vyšplhaly na 56. příčku v indexu Global Innovation Index 2023. Hodnocených bylo 132 ekonomik. Filipíny pokračovaly také ve výkonu nad očekávání.

Vedly si dobře, pokud jde o úroveň rozvoje podle HDP na obyvatele, protože nákladné investice do inovací efektivně proměnily v mnoha kvalitních výstupech.

Ilustrační fotografie

Alfredo E. Pacual, předseda Philippine Creative Industries Development Plan (PCIDP), k výsledku uvádí, že zlepšení filipínského žebříčku inovací je vítaným pokrokem: „Mezi Filipínci musíme vyvinout způsob myšlení, který neustále inovuje, aby zpochybňoval normu, dokud se inovace nestane naší normou. Světlým bodem, který vidíme v nejnovějším GII zprávě, je to, že naše inovační vstupy se poprvé od roku 2020 zlepšily, poskočily o sedm míst na 69. místo ze 76. místa v roce 2022 a o 13 míst z 82. místa v roce 2018 – rok před filipínskou inovací, zákonu Filippine Startup Act, který změnil kompletně celou hru startupů na Filipínách.“

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Inovační vazby také vzrostly o 12 míst z 91. na 79. příčku, což podporuje silnější spolupráci napříč inovačními terény a zdůrazňuje větší roli, kterou bude hrát program Innovation and Technology Support Offices (ITSO), protože ukazatel spolupráce mezi univerzitami a průmyslem ve výzkumu a vývoji vzrostl o sedm míst. od 64. k 57.

„Filipínci musí produkovat více znalostních aktiv, která pozitivně ovlivní trhy a společnost, a tím zvrátí pokles inovačních výstupů. Uvědomujeme si, že inovace v těchto časech budou náročné kvůli vysoké inflaci, zpřísňování měnové politiky a geopolitickému napětí,“ uvedl generální ředitel WIPO Daren Tang.

Zpráva uvádí, že po boomu v roce 2021 se financování inovací prostřednictvím investic rizikového kapitálu v loňském roce snížilo o 40 % a mezinárodní patentové přihlášky zaznamenaly nejpomalejší tempo nárůstu od roku 2009, i když stále dosahují rekordních 280 000 přihlášek.

Jako člen National Innovation Council a ex-officio člen Philippine Creative Industries Development Council bude IPOPHL pokračovat v inovaci systémů a postupů, aby byl proces ochrany duševního vlastnictví mnohem efektivnější a přístupný pro držitele práv. Bude rozšiřovat dosah služeb, rozvojové pomoci a osvětových kampaní, aby více Filipínců napříč regiony mohlo využít výhod a být součástí rychle se zlepšujícího inovačního prostředí.

Vysoký nárůst atartupů na Filipínách je především díky změně legislativy. Nyní je filipínský trh připraven na rozmanitý rozvoj, který podporuje inovace a investice ze zahraničí. Kancelář CzechTrade Filipíny připravuje několik misí a webinář v roce 2024 k tomu, abychom přiblížili tuto vzdálenou destinaci nejen jako dovolenkový ráj, ale hlavně jako obchodní nebo investiční příležitost. Velmi rádi vám s tímto pomůžeme a váš produkt nebo servis na filipínský trh společně uvedeme.

Ondřej Puchinger, ředitel zahraniční kancleáře CzechTrade Filipíny.
Zdroj: The Philippine Business and News.

• Teritorium: Asie | Filipíny | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Investiční celky | Software a ICT služby

Doporučujeme