Fintech sektoru se ve Střední Americe daří

Země Střední Ameriky se snaží využít příležitostí k vybudování odolných bankovních systémů, vyniká Salvador.

Salvador nedávno uvedl na trh svůj první fintech produkt Teip a také povolil Strike, platební aplikaci podobnou Venmo založenou na Bitcoin Lightning Network. Země je v regionu jedna z mála, která má zabezpečenou i potřební legislativu. Podle Ericka Chacóna, prezidenta Asafintech, salvadorské asociace fintech společností, je v zemi 35 subjektů tohoto typu a trh stále roste.

K vylepšení ještě chybí specializované inkubátory a akcelerátory, aby nedocházelo k chaotickému růstu trhu. Zástupci hospodářské komise zákonodárného sboru Salvadoru také vydali příznivé stanovisko k vytvoření národní digitální autority. Cílem je centralizovat ochranu osobních údajů, elektronického obchodu, elektronického podpisu a záležitostí kybernetické bezpečnosti.

Panama získala od Latinskoamerické rozvojové banky (CAF) půjčku ve výši 350 milionů USD na financování širokého programu rozšiřování ICT. V Kostarice i zahraniční společnosti vidí příležitosti v online nakupování a digitálních platbách, a to i díky 80% internetové penetrace (nejvyšší v regionu), která představuje prostor pro růst. V Guatemale bankovní regulátor SIB vytvořil inovační centrum pro spojení s místní fintech komunitou, bitcoiny nejsou ale zatím centrální bankou považované za zákonné platidlo.

Po převodu založeném na blockchainu mezi USA a příjemcem v Dominikánské republice, si středoamerické a karibské země vzali Dominikánskou republiku za příklad a začaly pracovat na budování odolných bankovních systémech. Mohlo by to znamenat rychlejší převody v budoucnosti a příležitosti pro bezpečnější rozdělování finančních prostředků na program pomoci nebo multilaterální projekty.

Podle Asociace komerčních bank v Dominikánské republice (ABA) bylo v únoru provedeno více než 820 000 mobilních transakcí za hodnotu 799 mil. dominikánských pesos (14 mil. USD), což je meziroční nárůst hodnoty o 16,6 procenta.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Služby | Software a ICT služby