Firma Neste investuje do rotterdamského přístavu na výrobu obnovitelných paliv

Neste, původně finská, ale celosvětově působící firma, rozšíří své stávající výrobní zařízení v Rotterdamu na výrobu obnovitelných paliv.

Neste má od roku 2011 rafinérii v rotterdamském přístavu, která vyrábí pouze obnovitelná paliva. Tato biorafinérie se nyní rozrostla v jednu z největších na světě. Neste chce hrát průkopnickou roli v energetické transformaci, která je pro přístav Rotterdam klíčová.

Ilustrační fotografie

Podle společnosti je pozitivní investiční rozhodnutí založeno na rostoucí poptávce zákazníků po obnovitelných palivech. Tato zvýšená poptávka zase souvisí s ambicióznějšími klimatickými cíli zákazníků.

Současná roční kapacita 1,4 milionu tun obnovitelných paliv v Rotterdamu je největší v Evropě. Nyní se přidává dalších 1,3 milionu tun ročně, čímž se celková výrobní kapacita obnovitelných paliv v Rotterdamu zvyšuje na 2,7 milionu tun ročně. Třetina z toho, přibližně 1,2 milionu tun, je určena na výrobu biokerosenu.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Kromě biokerosenu (sustainable aviation fuel neboli SAF) pro letecký sektor vyrábí nová rafinerie v Rotterdamu také udržitelné palivo mimo jiné pro automobilovou a nákladní dopravu a také obnovitelné suroviny pro chemický průmysl. Společnost využívá odpadní a zbytkové materiály jako použitý tuk na smažení, rostlinný odpad a živočišné tuky.

Nejnovější výrobní linky budou spuštěny v první polovině roku 2026.

Zdroj: www.fd.nl
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí