V Kazachstánu bude zřízen fond rozvoje průmyslu

Prezident hovořil o opatřeních na podporu podnikání.

Prezident Kassym-Zhomart Tokaev navrhl vytvoření Fondu průmyslového rozvoje za prostředky získané z rozšířených povinností výrobců. Hlava státu to uvedla na závěrečném zasedání Státní komise pro stav nouze.
Dalším měřítkem podpory podnikání bude rozšíření seznamu odvětví, do nichž banky a další finanční instituce poskytují odložené platby za půjčky. Měl by zahrnovat obchod, výrobu, dopravu a skladování, ubytování a stravování, informace a komunikaci, vzdělávání a zdravotnictví. „Jeho práce bude zaměřena na zajištění dostupného půjčování průlomovým výrobním podnikům v míře nepřesahující 3 %,“ uvedl prezident.
S cílem rozšířit poskytování úvěrů do ekonomiky přijala Agentura pro regulaci a rozvoj finančního trhu opatření na oslabení standardů obezřetnosti a snížení tlaku na likviditu. To umožnilo uvolnit přibližně 600 miliard KZT v bankovním sektoru, který by měl směřovat do ekonomiky země. Měl by být vypracován dodatečný soubor dočasných opatření, která rozšiřují schopnost bank půjčovat ekonomiku.

Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál. www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty.

Pravidelné novinky e-mailem