Francie loni vykázala ve zpracovatelském průmyslu téměř dvojnásobný schodek obchodní bilance

Na schodku měly největší podíl propady exportů v leteckém, kosmetickém a nápojářském průmyslu.

Francouzský obchodní deficit ve zpracovatelském průmyslu v roce 2020 dosáhl hodnoty 57,5 miliardy eur, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2019. Nejvíce se na tomto schodku podílely nižší exporty v leteckém a kosmetickém průmyslu a nápojářském odvětví.  Celkový schodek obchodní bilance ve výši 65,2 miliardy eur se v roce 2020 zhoršil pouze o osm miliard eur, což nepřekonalo předchozí rekord z roku 2012.

Francie tedy silně doplácí na svou závislost na několika hlavních exportních odvětvích, která byla v roce 2020 vážně otřesena. Jen letecký průmysl má na svědomí dvě třetiny zhoršení obchodní bilance, kdy dodávky letadel a leteckých motorů klesly na 35 miliard eur. Další obětí pandemické krize byl parfumérský a kosmetický průmysl, který v důsledku poklesu vývozu přišel o přebytek obchodní bilance v hodnotě 1,9 miliardy eur. 

Výrobci vína a lihovin byli nepříznivě ovlivněni americkým opatřením proti dovozu koňaku a šampaňského do Spojených států v reakci na spor Airbus-Boeing.
Restrikce snížily obchodní přebytek tohoto druhého nejvýznamnějšího sektoru ve Francii o 1,8 miliardy eur během jednoho roku.

Na druhé straně zvýšily deficit obchodní bilance například dovozy chirurgických roušek a respirátorů v celkové hodnotě 5,5 miliardy eur (versus 400 milionů eur v roce 2019). Celkově v roce 2020 poklesl francouzský vývoz o 15 %, zatímco celosvětová poptávka poklesla o 11 procent. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie. 
Zdroj: Usine Nouvelle
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí