Zdroj: CzechTrade

Francie představila plán pro obnovu potravinové suverenity

Během mezinárodní zemědělské výstavy v Paříži (Salon International de l’Agriculture) byl představen plán na obnovení potravinové suverenity Francie v oblasti produkce ovoce a zeleniny. Francie je v současné době závislá na dovozu ze 60 %.

„Veřejnost si je dobře vědoma, že Francie je silnou zemědělskou zemí, avšak ne zcela závislou na dovozu ovoce a zeleniny,“ zdůrazňuje Vincent Thibault, ředitel průzkumu veřejného mínění společnosti Elabe.

Ilustrační fotografie

Podle jejího průzkumu, téměř polovina dotázaných (46 %) by si přála, aby Francie produkovala vše, co potřebuje, na svém území, aby již nebyla závislá na jiných zemích. Dalších 41 % se domnívá, že by se vláda měla dohodnout s ostatními zeměmi Evropské unie na společné produkci. Pouze 12 % dotazovaných si myslí, že by Francie měla i nadále obchodovat se zeměmi celého světa. Tato touha po větší samostatnosti však Francouzům nepřidává na optimismu. 

Pouze 60 % z nich si myslí, že v roce 2050 budou schopni vyprodukovat dostatek potravin, 53 % se domnívá, že tato produkce bude kvalitní, a méně než polovina si myslí, že produkce bude respektovat ekologii planety.

Francouzi vidí jako jednoho z hlavních viníků prudkého nárůstu cen potravin v posledním roce distribuční řetězce, které nedostatečně snižují své marže a v mezinárodním kontextu je to válka na Ukrajině.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zdroj: lesechos.fr

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní | Potravinářský průmysl
• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí

Doporučujeme