Francie se prozatím vyhýbá recesi

Francouzský statistický úřad INSEE odhaduje, že po nulovém růstu v prvním čtvrtletí by měla ekonomická aktivita ve Francii ve druhém čtvrtletí zůstat slabě pozitivní.

Francouzský statistický úřad INSEE přiznává, že byl „napůl překvapen“ slabým francouzským růstem v prvním čtvrtletí, který ve srovnání s koncem roku 2021 stagnoval. Zpomalení ekonomiky se očekávalo, ale jeho rozsah byl větší, než statistický institut předpokládal, zejména v důsledku prudkého nárůstu inflace.

Ilustrační fotografie

Spolu s nárůstem nejistoty se vysoké životní náklady podepsaly na spotřebě domácností, která je tradičním motorem francouzské ekonomiky a která klesla o 1,3 %. Pro druhé čtvrtletí INSEE prozatím vyloučil recesi.

Hlavní ekonom Julien Pouget uvádí, že by se francouzská ekonomika měla vrátit k mírnému růstu na úrovni 0,25 %. V polovině března institut raději odložil své obvyklé prognózování vzhledem k nadměrné nejistotě. Brzdy, které zpomalovaly ekonomickou aktivitu na začátku roku, stále působí. Čínská politika nulové tolerance vůči nákaze covidu a válka na Ukrajině posunuly napětí v obchodních výměně zpět na úroveň z podzimu 2021. 

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

Především inflace bude nadále prudce růst. Z dubnových 4,8 % by měla v květnu dosáhnout 5,2 % a v červnu pak 5,4 %. Hlavním viníkem jsou především ceny energií. V dubnu byl jejich meziroční nárůst o 26,6 %. Inflace je však také způsobena promítnutím růstu cen výrobců do konečných cen průmyslového zboží a potravin.

Za jeden rok vzrostly ceny průmyslových výrobců, bez sektoru energetiky, o 11 %, což je nejvyšší úroveň od doby, kdy se do cen průmyslového zboží promítl růst cen výrobců. V nadcházejících měsících očekává INSEE výrazné zrychlení růstu cen v zemědělsko-potravinářském sektoru, přičemž v červnu se očekává meziroční nárůst o 6,6 % oproti 3,8 % v dubnu.

„Vzhledem k rozsahu zaznamenaného zvýšení výrobních cen by doba, za kterou společnosti promítnou zvýšené náklady do prodejních cen, mohla být rychlejší,“ upozorňuje Julien Pouget. Navzdory opatřením, která vláda dosud přijala k omezení dopadů na domácnosti, bude mít tato situace dopad na kupní sílu. Očekává se, že kupní síla ve druhém čtvrtletí klesne o dalších 0,5 % po 1,5 % v prvním čtvrtletí. INSEE ve svých prognózách očekává, že se ceny ropy ustálí na úrovni kolem 100 dolarů za barel. Zhoršení geopolitické situace by však  mohlo tento scénář narušit. 

Ne všechny ukazatele se však zatím zbarvily do červena. Po březnovém poklesu se v dubnu výkony v průmyslu udržují. Představitelé podniků prozatím neprovedli revizi svých investičních rezerv směrem dolů.

Další paprsek naděje: ekonomika stále vytváří pracovní místa, i když tempo se zpomalilo, a to s 0,3 % čisté zaměstnanosti po 0,6 % v předchozím čtvrtletí. Faktem zůstává, že vládní prognóza růstu HDP se nyní jeví jako velmi obtížně splnitelná. Oficiálně je pro rok 2022 odhadován stále na 4 %. V červnu by měl HDP v meziročním srovnání růstu o 2,6 %.

Zdroj: Usine Nouvelle
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí