Francouzká vláda představí plán na oživení pokoronavirové ekonomiky

Francouzská vláda v září představí konkrétní plán na oživení ekonomiky. Plán bude počítat mj. s prodloužením splatností garantovaných koronavirových půjček, zavedení dlouhodobých garantovaných bankovních půjček, snížení daní z výroby a podporu výrobních investic.

Během měsíce září 2020 má francouzský vláda v úmyslu představit konkrétní plán na podporu pokoronavirového oživení ekonomiky, tzv. France Relance. Plán zaměřený na odvětví nejvíce postižená koronavirovou krizí má mít hodnotu 100 mld. EUR a má umožnit návrat francouzské ekonomiky na předkrizovou úroveň v roce 2022.

Jedním z opatření, hlavně pro malé a střední firmy, má být například prodloužení splatnosti dosavadních ročních státem garantovaných koronavirových půjček, a to s nízkou úrokovou sazbou mezi 1 a 3 % vyjednanou s bankami. Dalším nástrojem budou dlouhodobé bankovní půjčky na trvalý rozvoj podniků se státními garancemi do jejich celkové výše 3 mld. EUR.

Během jednání francouzského svazu podniků MEDEF zdůraznil předseda vlády J. Castex, že avizovaný plán 100 mld. EUR na podporu pokoronavirového oživení ekonomiky bude také zaměřen na podporu nabídky a výrobních investic, protože během koronavirové karantény domácnosti řadu výdajů odložily. Plánována je také například úleva při zdanění výroby v objemu 10 mld. EUR s tím.

Negativní efekt celého plánu na zadlužení státu bude do roku 2025 údajně eliminován díky růstu HDP. Francouzský premiér zároveň potvrdil pokračování programu podpory v částečné nezaměstnanosti do konce října a pro nejpostiženější obory do konce roku 2020.

Zdroj: Usine Nouvelle
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Paříži
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Francie