Zdroj: CzechTrade

Francouzská centrální banka odhaduje optimističtější vývoj ekonomiky pro rok 2023

Banque de France ve svých nejnovějších prognózách počítá s růstem francouzského hrubého domácího produktu o 0,6 procent oproti původnímu odhadu 0,3 procenta.

Zdvojnásobení prognózy růstu zdůvodňuje nižší inflací zejména u energií a vyšším nárůstem globální poptávky. Inflace potravin sice převzala od inflace energií roli hlavního lídra růstu cen, ale podle Matthieu Lemoina, jednoho z autorů makroekonomických projekcí na období 2023-2025, by měla dosáhnout vrcholu ke konci prvního pololetí.

Ilustrační fotografie

Tyto pozitivní prognózy jsou nicméně závislé na mnohých vnějších faktorech. Je třeba pečlivě sledovat nepřímé dopady bankovní a finanční volatility, způsobené uzavřením banky Silicon Valley ve Spojených státech nebo nejistým vývojem událostí kolem banky Credit Suisse.

Francouzská centrální banka očekává jisté oživení růstu v roce 2024 o 1,2 % a v roce 2025 o 1,7 %. Zejména spotřeba domácností by měla růst dynamičtěji než v posledních letech. Průměrná mzda na obyvatele, která zahrnuje přesčasy a prémie, by měla v roce 2023 vzrůst o 6 %, v roce 2024 o 4,6 % a v roce 2025 o 3,7 %.

U zaměstnanosti se očekává, že míra v letech 2023 a 2024 poroste, avšak v roce 2025 začne opět klesat.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zdroj: lesechos.fr

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní

Doporučujeme