Francouzská ekonomika loni zlomila rekord posledních 50 let, vzrostla o sedm procent

Francouzská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila o něco méně, než se očekávalo. Za rok 2021 vykázala sedmiprocentní růst, nejsilnější od roku 1969. Podle statistického úřadu INSEE nyní ekonomika zřetelně překračuje úroveň před pandemií.

Ilustrační fotografie

„Velkolepé opětné oživení“, tento výraz použil ministr hospodářství Bruno Le Maire k popisu růstu francouzského HDP v roce 2021. Dosáhne-li 7 %, bude patřit k nejsilnějším v eurozóně.

Z údajů, které francouzský statistický úřad INSEE zveřejnil v pátek 28. ledna, rovněž vyplývá, že francouzská ekonomika nezaznamenala takový růst od roku 1969, tedy od roku následujícího po květnových nepokojích v roce 1968. V roce 2020 se naopak francouzský HDP snížil o 8 % v důsledku pandemie covidu-19.

Tento první odhad výrazně překonává všechny prognózy ekonomů, statistického úřadu nebo francouzské centrální banky, která počítala například s růstem o 6,7 %. V prvním čtvrtletí vzrostl HDP v posledních třech měsících roku o 0,7 %, po vzestupu o 3,1 % (revidovaném) ve třetím čtvrtletí, o 1,3 % ve druhém a o 0,1 % v prvním čtvrtletí. V porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2019, tedy před krizí, dosáhl růst ekonomické aktivity 0,9 %, uvádí INSEE, který zdůrazňuje jasné překročení.

Jak se na českém sklářství podepsala pandemie?

Nad očekávání vysoký nárůst je mimo jiné vysvětlován dynamikou spotřeby domácností, která v období od října do prosince vzrostla o 0,4 %, a podnikových investic (+0,8 %). Domácí poptávka tak k vývoji HDP přispěla půl procentním bodem, zatímco obnovení podnikových zásob o 0,4 % a zahraniční obchod záporným příspěvkem ve výši 0,2 %.

Podle Bruna Le Maire, který poskytl rozhovor televizi France 2, toto historické zvýšení vymazává hospodářskou krizi a také dokazuje, že hospodářská politika vlády je účinná, a to dva měsíce před prezidentskými volbami. Institut však připomíná, že průměrná úroveň HDP v roce 2021 je o 1,6 % nižší než v roce 2019, což spíše dokazuje, že se ještě nejedná o skutečný návrat francouzské ekonomiky k normálu.

Z údajů, které uvedl ministr veřejných financí Olivier Dussopt navíc vyplývá, že schodek veřejných financí by měl dosáhnout sedmi procent HDP a veřejný dluh přibližně 113 %.

Pro rok 2022 vláda počítá s dalším zvýšením ekonomického růstu o 4 %, což je vyšší prognóza než u francouzské centrální banky (3,6 %). Mezinárodní měnový fond snížil svou prognózu růstu francouzské ekonomiky v letošním roce na 3,5 % oproti předchozím 3,9 %.

Zdroj: Usine Nouvelle
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničí kanceláře CzechTrade Francie.

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí