Francouzská podpora automobilového průmyslu v reakci na koronavirovou krizi

Plán cílí především na oživení poptávky, udržení výroby ve Francii a zvýšení konkurenceschopnosti francouzských výrobců v oblasti automotive.

Francouzský prezident E. Macron zveřejnil plán pokoronavirové podpory automobilového průmyslu ve výši osmi miliard eur. Celkové prodeje automobilů ve Francii klesly o 89 % a přes 30 % podniků v oblasti automotive je na pokraji bankrotu. Vládní podpora je cílena na oživení poptávky, udržení výroby ve Francii a podpory investic ke zvyšování konkurenceschopnosti.

Oživení poptávky má za cíl především zjednodušit prodeje těch automobilů, která zůstala na skladě. Od 1. června do konce tohoto roku se proto zvýší nebo zavedou bonusy při nákupu aut. Bonus při nákupu nového auta se 100% elektrickým pohonem a cenou do 45 000 eur se tak zvýší ze 6000 na 7000 eur pro fyzické osoby a ze 3000 na 5000 eur pro firmy. U automobilů s hybridním pohonem, dojezdem přes 50 km v čistě elektrickém režimu a cenou do 50 000 eur se zavede bonus 2000 eur.

Dále vláda plánuje zavedení bonusu ve výši 3000 eur pro nízkopříjmové domácnosti pro nákupu modernějšího auta (včetně ojetých vozů) náhradou za staré spadající do do jedné ze tří spodních emisních kategorií. Při nákupu elektromobilu nebo při výměně vozidla se spalovacím motorem na elektrický pohon bude bonus činit 5000 eur.

V oblasti snahy o udržení výroby ve Francii se pod vlivem kapitálového podílu státu dvě hlavní francouzské automobilky, Renault a PSA (Peugeot), zavázaly udržovat výrobu elektromobilů a jejich elektrických pohonů ve Francii. Zároveň by měly brát v úvahu sociální a ekologická hlediska a nevyvíjet na své francouzské subdodavatele takový cenový nátlak, který by je nutil převádět výrobu do levnější ciziny. V roce 2025 by tak francouzská výroba aut s elektrickým a hybridním pohonem měla dosáhnout jednoho milionu kusů. Firma Renault se zároveň uvolila následovat PSA a přidat se k francouzsko-německé alianci pro evropskou výrobu baterií.

Pro zvyšování konkurenceschopnosti ve výrobě automobilů průmysl plánuje francouzská vláda dotační fond 350 mil. eur na podporu firemního výzkumu a modernizace kapitálově slabších malých podniků, a zároveň také investiční fond 600 mil. eur pro mimořádné potřeby. Zvýšením investic se má například o rok urychlit instalace nabíjecích stojanů tak, aby jich do konce roku 2021 bylo v zemi instalováno 100 tisíc.

Zdroj: Usine Nouvelle
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Paříži.

Pravidelné novinky e-mailem