Francouzská vláda potvrdila převzetí energetické společnosti EDF

Nová francouzská premiérka Elisabeth Borneová uvedla, že energetická společnost by se měla vrátit do 100% vlastnictví státu. Akvizice má pomoci realizovat francouzské ambice v rámci jaderné energetiky.

Je to proto, aby bylo možné realizovat velké projekty, které slíbil prezident Emmanuel Macron. Jedná se zejména o obnovu jaderné flotily. 

Ilustrační fotografie

„Jaderná energie je suverénní a konkurenceschopná nízkouhlíková energie. Energetická transformace závisí na jaderné energii,“ uvedla premiérka a dodala, že stát by měl mít plnou kontrolu nad výrobou elektřiny a jejím výkonem. A to i přesto, že polovina reaktorů společnosti EDF je stále odstavena, zejména kvůli problémům s korozí.

Společnost EDF, která se nachází ve velkých finančních potížích a již dnes je z 84 % vlastněna státem, dnes není schopna sama realizovat plán na obnovu jaderného parku, který na začátku roku oznámil Emmanuel Macron.

Na výstavbu šesti reaktorů, které si představitelé výkonné moci vytyčili, by mohl být zapotřebí rozpočet ve výši přibližně 60 miliard eur, což je částka blížící se čistému dluhu společnosti EDF předpokládanému na konci roku.

Zdroj: lesechos.fr
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí