Francouzské malé a střední podniky čekají pozitivnější vyhlídky

Vedení malých a středních podniků i velmi malých podniků potvrzuje pozitivnější výhledy svého podnikání než letos v zimě.

Podle posledního čtvrtletního vydání barometru od banky BPI FRANCE a institutu ekonomických studií REXECODE má vedení malých a středních podniků (SME) i velmi malých podniků (VSE) pozitivnější výhledy svého podnikání než letos v zimě.

Podle průzkumu provedeného mezi téměř 2 000 manažery SME a VSE, který byl uskutečněn mezi 19. a 28. dubnem tohoto roku, se podíl těch, kteří očekávají v příštích třech měsících zlepšení své likvidity, zvýšil z 10 % na 18 %. Naopak poklesl podíl těch, kteří očekávají zhoršení svých ekonomických výsledků z 36 % na 27 %.

Podíl manažerů podniků, kteří plánují letos investovat, se zvýšil o dva procentní body na 57 %. Důvod investice coby snížení zátěže na životní prostředí se za pouhé dva měsíce zvýšil o 5pp na 35 %.

Pětina manažerů podniků hlásí potíže s financováním svých investic u bank, což je pravděpodobně způsobené jejich vysokou úrovní zadluženosti. Na druhou stranu ale 28 % společností věří, že fiskální rok 2021 překročí (i když mírně) předkrizový rok 2019.

Jen 8 % manažerů podniků zrušilo své plány na přijímání nových zaměstnanců během zdravotní krize. Polovina podniků zachovávala množství svých zaměstnanců na stejné úrovni, čtvrtina jich odložila své nábory na později a 16 % podniků i v době krize nabíralo nové zaměstnance. 

Zdroj: BFM Business
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Francii
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí