Kompenzace následků koronaviru v Evropské unii

„Frugal four“ neboli šetrná čtyřka představila v rámci debaty zemí EU o kompenzaci následků koronaviru Evropské komisi v polovině května vlastní covid-19 záchranný plán. Podle něj má být pomoc jednorázová, dočasná a neměla by vést k dluhové vzájemnosti.

Seskupení Rakouska, Dánska, Švédska a Nizozemska spojil přístup k financování škod způsobených koronavirem. Všichni členové sice souhlasí se zřízením jednorázového záchranného fondu, ale jsou proti myšlence sdíleného dluhu a značného navýšení rozpočtu v následujících sedmi letech. Nizozemsko samotné je již dlouhodobě kritizováno za svůj střídmý přístup ohledně podpory Itálie a Španělska.

Opačný přístup mají Německo a Francie, které v polovině května vložily společně do záchranného fondu 500 miliard EUR, který má být dle jejich názoru spíše dotovat, než půjčovat. Tedy země, které by ze záchranného fondu čerpaly, by peníze nemusely vrátit.

Nizozemská skupina poradců pro vládní předpisy (Soziaal–Economische Raad – SER) zdůrazňuje, že Nizozemsko musí ukázat solidaritu s ostatními členy EU. Ve výsledku shodu na podobě plánu musejí nalézt všechny unijní země.

Zdroj: Financieele Dagblad
Sestavil kolektiv pracovní zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Pravidelné novinky e-mailem