Japonský Fujifilm navýší kapacity výroby experimentálního léku Avigan

Japonský koncern Fujifilm chystá v následujících měsících navýšení měsíčních výrobních kapacit experimentálního léku na chřipku Avigan, který se osvědčil při léčbě covid-19 v Číně, a to až 7,5násobně.

Společnost usiluje navýšit kapacitu výroby tohoto léku, který je momentálně podrobován klinickému testování v Japonsku a USA, ze současných 40 tisíc dávek nutných pro jeden cyklus léčby do konce června na 100 tisíc dávek. Během září by pak měla produkce vzrůst až na 300 tisíc dávek za jeden měsíc. Navýšení kapacity bude možné díky rozšířené výrobě v závodech vlastněných Wako Pure Chemical, dceřiné společností Fujifilmu, a uzavřenému partnerství s výrobci farmaceutických surovin.

Antivirotikum Avigan je výrobě již od roku 2014, kdy byl v Japonsku schválen jeho prodej (v jiných zemích zatím jeho běžné používání povoleno nebylo). Japonská vláda tak již disponuje blíže nespecifikovaným množstvím dávek tohoto léku z minulosti, kdy jej nakoupila v rámci příprav na běžnou chřipkovou epidemii, v minulém týdnu navíc vydala prohlášení, že se chystá tyto rezervy rozšířit až na dva miliony dávek. Navýšené výrobní kapacity proto primárně budou využity na ukojení této zakázky. Fujifilm však ve svém tiskovém prohlášení přislíbil, že bude s japonskou vládou jednat i o možnostech prodeje do jiných států. 

Zdroj: Reuters, Fujifilm
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu

Pravidelné novinky e-mailem