Gazprom Energoholding rozšiřuje své portfolio aktivit v Srbsku

Společnost Gazprom Energoholding Srbija, která je blízko dokončení stavby tepelné elektrárny a teplárny Pančevo o výkonu 200 MW, rozvíjí v Srbsku rovněž svůj záměr projektu soustavy větrných elektráren o identickém výkonu.

Generální ředitel Gazprom Energoholdingu Denis Fjodorov uvedl v rozhovoru pro ruský server Kommersant, že na projektu soustavy větrných elektráren společnost pracuje už od roku 2018, ale příprava byla zbržděna pandemií koronaviru. Ruský investor o tomto projektu vedl jednání i s dánskou společností Vestas, která se zaměřuje na produkci zelené energie. 

Fjodorov dále uvedl, že tepelná elektrárna Pančevo, jejíž stavba započala v roce 2019, bude uvedena do provozu pravděpodobně v polovině letošního roku. Samotná elektrárna má být primárně zdrojem pro blízkou naftovou rafinerii, která spadá pod společnost NIS (Naftna Industrija Srbije). Tu z 51 % ovládá Gazprom a ze 49 % je podílníkem srbská vláda. Fjodorov uvedl, že část výkonu nové tepelné elektrárny má jít rovněž na trh s energiemi. Za zmínku stojí informace, že stavbu zařízení dostala na starosti čínská společnost Shanghai Electric Group a technické vybavení, jako jsou plynové turbíny a generátor, dodá italský výrobce Ansaldo Energia.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko. 
Zdroj: 
balkangreenenergynews.com
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí