Globální zájem o kanadské komodity je nenasytný

Kanadská obchodní bilance se drží v pozitivních číslech. Na silných exportech se tradičně podílí energetický a automobilový průmysl, v poslední době nejvíce roste poptávka po kanadských obilovinách jako je ječmen.

Objemy námořní nákladní přepravy opouštějící největší kanadský námořní přístav ve Vancouveru dosáhly v první polovině letošního roku rekordně vysokých hodnot. Důvodem je rozmach světové poptávky po komoditách.

Posílená mezinárodní poptávka po komoditách jako je ječmen a další kanadské obiloviny vytlačila objem námořní nákladní přepravy ve Vancouveru v červnu letošního roku na hodnotu 7 procent vyšší v porovnání s červnem 2020.

„Podíváme-li se na čísla, která vidíme i během pandemie… je zřejmé, že kanadské přístavy jsou ekonomickým motorem Kanady,“ uvedl Robin Silvester, prezident a CEO Vancouver Fraser Port Authority.

Rekordní množství zboží proudící skrze největší kanadský a třetí největší Severoamerický přístav odráží unikátní dynamiku na globálním trhu nabídky a poptávky. Spotřebitelská poptávka se v první polovině roku zaměřila na zboží, protože pandemie covid-19 a restrikce spojené s ní znesnadnily útraty za služby nebo např. cestování. Tato skutečnost povzbudila výrobce na celém světě k posílení produkce a vyslání výrobků i surovin v rámci celosvětových dodavatelských řetězců.

Nákladní přístavy, včetně těch v Severní Americe, zaznamenaly přetížení, zatímco (podle zprávy Bloomberg) cena přepravy 40 stop dlouhého nákladního ocelového kontejneru z Číny do Evropy vzrostla v porovnání s loňským rokem o 500 procent.

Kanada si udržela pozitivní obchodní bilanci po většinu roku. „Zatím jsme zaznamenali pět ze sedmi měsíců pozitivní obchodní bilance v roce 2021, což je zatím nejlepší výsledek od roku 2014,“ uvedl Benjamin Reitzes, ekonom BMO Capital Markets. Exporty byly hnané především automobilovým a energetickým sektorem.

Podle přístavu ve Vancouveru zaznamenaly kanadské obiloviny jedny z nejvyšších aktivit v přístavu mezi lednem a koncem června letošního roku. Objem vývozu ječmene vzrostl v porovnání s minulým rokem o 151 procent, pravděpodobně důsledkem růstu čínské poptávky. Vývoz pšenice a krmiva pro zvířata vzrostl ve stejném období o 23 a 30 procent. Objem vývozu řepky olejné zůstal téměř beze změny s přírůstkem 0,3 procent.

Celkově vzrostly objemy vývozu námořní přepravy z Vancouveru v první polovině roku o 7 procent na 76,4 milionů tun. V porovnání s hodnotami za rok 2019 ve stejném období se jedná o vzrůst o 5 procent.

Přestože je růst objemu nákladní dopravy ve Vancouveru pozitivním znakem pro ekonomiku, Silvester se obává, že kapacita přístavu nebude stačit růstu poptávky mezi lety 2025 a 2030.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: FinancialPost
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí