Grupo México plánuje investovat do rafinace kovů a nového elektrického vedení

Gigant v důlním odvětví a pátý největší producent mědi na světě Grupo México plánuje nové investice ve výši 3,1 miliardy amerických dolarů do rafinace kovů ve státě Sonora a elektrické infrastruktury pro klíčový důl na poloostrově Baja California.

Investiční plán zahrnuje 2,3 miliardy dolarů do rozšíření kapacity slévárny ve státě Sonora na severu země, kde se nacházejí stěžejní doly společnosti. Dalších 815 milionů dolarů půjde do nového elektrického vedení na poloostrově Baja California. Xavier García de Quevedo, výkonný prezident ve společnosti Grupo México, dodal, že do roku 2027 plánují investovat téměř devět miliard dolarů, přičemž 2,8 miliardy má směřovat do měděného dolu El Arco.

Ten by měl od roku 2027 produkovat 190 tisíc tun mědi ročně. Zbytek financí bude rozdělen do infrastruktury, dolů a na nové kapacity rafinace zinku. García de Quevedo, který ve společnosti pracuje již více než pět dekád, odmítl spekulace, že by změny týkající se vydávání nových koncesí mohly narušit investiční plány společnosti.

Energetické plány v Baja California by přinesly prospěch nejen dolu El Arco ale také domácnostem a komerčním uživatelům energie v regionu, který zahrnuje turistické letovisko Los Cabos. García de Quevado dodal, že obrovský potenciál, který má Baja California se nemůže na plno rozvinout, pokud zde nebude zavedena elektřina. Tarify za elektřinu jsou v této oblasti zhruba tři krát vyšší, než je průměr v zemi. Návrh elektrické infrastruktury obsahuje vedení o 500 km, který prochází ze severu na jih a pokrývá polovinu poloostrova.

Těžební sektor byl v loňském roce vládou označen za zásadní průmyslové odvětví. Sektor však poukazuje na pomalé jednání při udělování povolenek a schvalování, která jsou přičítána výdajovým škrtům na Ministerstvu životního prostředí a pozastavenému udělování nových koncesí. 

Grupo México je třetí největší společnost v zemi. Její aktivity pokrývají důlní odvětví, železniční nákladní dopravu a působí v ropném sektoru – zajišťuje dopravu rafinovaných produktů pro státní ropnou společnost Pemex. Grupo México spolu se španělskou společností Acciona vyhrála licitaci na výstavbu jedné části železničního projektu Májského vlaku – Tren Maya.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko
Zdroj: www.bnamericas.com 
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí