Zdroj: CzechTrade

Gruzie očekává rekordní sklizeň hroznového vína. Vinařské závody se připravují na modernizaci

Od začátku sběru do konce září, bylo z gruzínských vinic sesbíráno a následovně vykoupeno vinařskými závody více než 142 tis. tun hroznového vína.

Největší podíl připadá na tyto odrůdy Rkatsiteli (75 000 tun), Saperavi (58 000 tun) a Kakhuri Mtsvane (4000 tun). Do pěstování vína je zapojeno více než 13 tisíc pěstitelů, pěstitelských společností a spolků. Na zpracování révy se podílí asi 210 různě velkých vinařských závodů, které sumárně zpracují na 10 tisíc tun hroznů denně.

Ilustrační fotografie

Vzhledem k narůstající zahraniční poptávce po gruzínském vínu jsou tyto prvotní informace pozitivním signálem. Největší zájem je o export vína červených odrůd, jedná se o 85–90 %. Export gruzínského vína se v prvním pololetí roku 2022 meziročně zvýšil o 1,2 % a tato tendence se očekává i v dalším období. 

Oblast vinařství patří v Gruzii k jedněm z nejpopulárnějších, a proto i investoři se o tento segment zajímají čím dál více. V mnohých vinicích a vinařských závodech probíhají masivní rekonstrukce, což je bezpochyby zajímavé téma i pro zahraniční dodavatelské společnosti.

Zdroj: Agenda.ge
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Gruzie

• Teritorium: Asie | Gruzie | Zahraničí