Gruzie se otevírá Evropě a dalším zemím

Evropská unie schválila balíček pomoci na boj s koronavirem deseti zemím Evropské politiky sousedství. Gruziedostane 150 mil eur.

„Gruzie je velmi bezpečná země a my se snažíme tento obraz posílit a představit Gruzii světu jako bezpečnou turistickou destinaci,“ řekla ministryně hospodářství Gruzie Natia Turnava. Úřady nyní jednají s dalšími zeměmi o otevření bezpečných turistických koridorů. Probíhají jednání s Izraelem, Českou republikou, pobaltskými zeměmi, Řeckem a dalšími státy. Natia Turnava dodala, že splnění všech pokynů zdravotníků je bezpodmínečné pro otevření turistické sezóny v Gruzii, jako otevření domácí turistické sezóny je naplánováno od 15. června a té mezinárodní od 1.července. 

Národní banka Gruzie umístila 22. května na mezinárodní finanční trhy 40 mil. USD s úmyslem dále stabilizovat gruzínskou měnu. Dnešní kurz (26.5.) lari k USD byl 3,1920 za dolar a k EUR – 3,5058 za euro. 

Francouzská rozvojová agentura podepsaly dohodu, že vyčlení pro Gruzii 190 milionů eur na omezení proti šíření koronaviru a na podporu energetických reforem v zemi, oznámilo ministerstvo financí Gruzie. Z toho 70 milionů eur bude alokováno na boj proti covid-19, 120 milionů eur na energetické reformy v Gruzii. 

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Baku.

Pravidelné novinky e-mailem