Guatemala chystá stavbu mezinárodního nákladního letiště

Prezident Guatemaly Alejandro Giammattei potvrdil, že Guatemala bude moci brzy využívat nově zrekonstruované nákladní letiště u přístavu Puerto de San José, při pobřeží Tichého oceánu, přibližně 107 kilometrů jižně od hlavního města.

Letiště Puerto de San José bude novým mezinárodním obchodním střediskem na jihu Guatemaly. Nákladní letiště bude jako jediné mezi nákladním letištěm Toluca u Mexiko City a Kolumbií, což zajistí oblasti ekonomický rozmach. Oblast přístavu San José by se měla stát zónou mezinárodního importu a exportu.

Letiště bude kompletně zrekonstruováno a budou postaveny nové části letiště, jako šestipatrová kontrolní věž či rozšíření přistávací letecké dráhy na 160 metrů, takže budou moci přistávat i ta největší dopravní letadla. Dále bude postavena také nová hasičská stanice a terminál pro cestující. Projekt je nyní ve fázi finálního návrhu.

Kromě decentralizace a vybudování komerčního rozvojového centra na jihu země sem plánuje prezident také přestěhovat leteckou školu. Po volebním vítězství v srpnu 2019 a po převzetí úřadu v lednu prezident oznámil, že ve své nově nabyté funkci bude propagovat vybudování svobodných zón bez nutnosti platby daní a podpoří tvorbu nových pracovních míst v různých lokalitách Guatemaly. Kromě toho trvá na snížení daní v cestovních ruchu, speciálně v letecké přepravě. Tím by mělo dojít k podpoře cestovního ruchu na národní úrovni se zacílením na strategické partnery pro Guatemalu, jako jsou Mexiko, Spojené státy americké, Honduras a Salvador.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Economista

Pravidelné novinky e-mailem