Guatemala plánuje zlepšit veřejnou dopravu v hlavním městě

Guatemala podepsala spolupráci s Jižní Koreou o realizaci nového plánu veřejné dopravy v Ciudad de Guatemala.

Spolupráce bude spočívat v technické pomoci studií proveditelnosti nového systému hromadné dopravy a nové dálnice kolem metropolitní oblasti města Guatemala, čímž se mají snížit zácpy v hlavním městě. Metropolitní expresní trasa bude dlouhá 14 km, bude rozdělena do tří částí a propojí severní a jižní část města.

Půjčka ve výši 40 000 USD od Středoamerické banky pro ekonomickou integraci (CABEI) na studii zavedení elektrických autobusů v Guatemala City by mohla být začátkem integrovaného dopravního systému. CABEI bude podporovat technické studie zaměřené na linku 5 Transmetro, které pomůžou určit proveditelnost přidání elektrických autobusů do vozového parku.

Počet aut na silnicích v loňském roce vzrostl o 8,4 % a polovina z 4,11 milionu vozidel v zemi obíhá centrálním koridorem kolem měst Guatemala City, Sacatepéquez, Chimaltenango a El Progreso. Řešení dopravních problémů vyžaduje plán zahrnující tramvaje, metro, lanovky, cyklostezky a turistické stezky, případně i elektrobusy.

V listopadu 2020 zadalo město Guatemala City kontrakt na 1,2 miliardy quetzálů (153 mil. USD) konsorciu složenému ze společností Cablevía de Guatemala, Desarrollos Residenciales Victoria, Desarrollos Torinos a Doppelmayr Guatemala na vybudování desetistaničního lanovkového systému s názvem Aerometro. Dalším projektem je projekt Metroriel v hodnotě 770 mil. USD na renovaci železnic. Projekt je však stále v počáteční fázi studií a vyžaduje schválení parlamentem.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko. 
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Guatemala | Zahraničí