High-tech jaderný reaktor Billa Gatese za 4 miliardy amerických dolarů bude postaven v uhelné lokalitě ve Wyomingu

Výstavba high-tech jaderné elektrárny Natrium, s poloviny dotovaná americkou vládou, bude uskutečněna firmou Billa Gatese na západě Wyomingu.

Společnost podnikající v oblasti jaderné energie, založená miliardářem Billem Gatesem, v úterý uvedla, že si vybrala město ve Wyomingu jako místo pro výstavbu demonstrační elektrárny za 4 miliardy dolarů. Polovina finančních nákladů na výstavbu této high-tech jaderné elektrárny bude pokryta z finančních prostředků americké vlády.

Návod TerraPower Natrium bude postaven v Kemmereru,v západní části Wyomingu, kde má být v roce 2025 uzavřena uhelná elektrárna Naughton. V roce 2028 se otevře závod o rozloze 345 megawattů, což je časová osa nařízená americkým Kongresem.

Projekt získá od federální vlády asi 1,9 miliardy dolarů, včetně 1,5 miliardy dolarů z návrhu zákona o infrastruktuře, který tento týden podepsal prezident Joe Biden. Návrh zákona zahrnoval asi 2,5 miliardy dolarů na high-tech jaderné reaktory.
„Je to velmi důležitý vládní grant,“ řekl Chris Levesque, prezident a generální ředitel společnosti TerraPower, která spolupracuje s GE Hitachi Nuclear Energy. „Tento grant byl nezbytný, protože americká vláda a americký jaderný průmysl zaostávaly,“ řekl novinářům.

Spojené státy konkurují Číně a Rusku, které doufají, že postaví high-tech reaktory určené na vývoz. Očekává se, že vyspělé reaktory budou menší než tradiční jaderné reaktory a teoreticky budou postaveny na odlehlých místech. Reaktor Natrium bude poháněn uranem obohaceným až o 20%, což je mnohem vyšší úroveň než běžná u dnešních jaderných paliv.

Někteří odborníci na jadernou energii tvrdí, že více obohacené palivo by mohlo být atraktivním cílem pro terortistické skupiny, které chtějí vytvořit surovou jadernou zbraň. Zastánci high-tech reaktorů tvrdí, že elektrárny jsou bezpečnější a vytvářejí méně odpadu.

Gates původně doufal, že postaví experimentální jadernou elektrárnu poblíž Pekingu s čínskou státní nucleární korporací. TerraPower však byla nucena hledat nové partnery poté, co administrativa Donalda Trumpa omezila jaderné dohody s Čínou.

Ministryně energetiky Jennifer Granholmová uvedla, že elektrárna poskytne budoucnost městu, kde bude uhelná elektrárna uzavřena. „Energetická komunita, která nás poháněla po generace, má novou příležitost v budoucnosti čisté energie prostřednictvím projektů, jako je tento.“


Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade USA.
Zdroj: www.reuters.com

• Témata: Ekonomika ve světě