Historicky první setkání českých výrobců a dodavatelů s nákupčími OSN ve Vídni

Po roce intenzivních příprav se v těchto dnech (26. – 27. dubna) uskutečnilo vůbec první setkání českých, slovenských a maďarských firem s nákupčími agentur OSN ve Vídni.

Rakouská kancelář CzechTrade společně s velvyslanectvím České republiky ve Vídni, velvyslanectvím Slovenska ve Vídni a velvyslanectvím Maďarska také ve Vídni uspořádaly seminář s řadou prezentací a diskuzních panelů. Firmy získaly praktické tipy, jak navázat obchodní spolupráci s Organizací spojených národů (OSN).

Ilustrační fotografie

Akce proběhla v hybridním formátu a zúčastnilo se jí osobně i on-line celkem 145 firem z Česka, Slovenska a Maďarska a 76 nákupčích ze 14 agentur při OSN z New Yorku, Ženevy, Kodaně, Říma, Vídně nebo Budapešti. Přítomné firmy měly během téměř 300 osobních jednání možnost představit své produkty například zástupcům UNICEF, Světové zdravotnické organizace (WHO), Světové banky (WBG), Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) nebo Světového potravinového programu (WFP).

Hlavní motivací pro organizaci této B2B akce bylo přiblížit tuzemským firmám nákupní procesy v OSN a tím podpořit jejich zapojení do tendrů. OSN ročně nakoupí zboží a služby v hodnotě zhruba za 20 miliard dolarů, nicméně Česká republika je aktuálně až na 120. místě v objemu dodávek do OSN ze všech 193 členských zemí. Maďarsko je na 142. a Slovensko až na 160. místě.

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

Je zde tedy obrovský potenciál pro zlepšení, protože naše firmy mají co nabídnout a mají všechny předpoklady pro to, aby navázaly s OSN dlouhodobou spolupráci. OSN je navíc stabilním a důvěryhodným partnerem, což je velkou přidanou hodnotou obzvlášť v nejistých časech, jaké právě prožíváme.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko. 
Foto: Karel Cudlín

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí