Zdroj: CzechTrade

Hodnota japonského jenu oproti dolaru se stále propadá

Japonský jen se oproti dolaru za tento kalendářní rok propadl již o více než 30 %. Na zásadnější intervenci japonské centrální banky se však nadále čeká.

Strmý pád hodnoty japonské měny oproti dolaru zaznamenal ve čtvrtek 20. října další milník, kdy se překonáním hodnoty 150 jenu za 1 dolar dostal na 32leté minimum. Slabý jen vedle růstu cen importovaných energií a potravin pak mimo jiné výrazně ohrožuje atraktivitu země pro pracující ze zahraničí.

Ilustrační fotografie

Bez levné pracovní síly ze zemí jihovýchodní Asie si přitom řada průmyslových závodů či sektor služeb umí svůj provoz jen stěží představit. Do budoucna se přitom tato závislost s ohledem na stárnoucí japonskou společnost bude jen prohlubovat, a sílí proto obavy, aby s ohledem na slabou měnu migranti nezačali volit jiné, finančně lukrativnější pracovní trhy. Dle odhadů vlády přitom pro splnění hospodářských cílů do roku 2040 bude potřeba příchod minimálně 5 milionů pracujících migrantů.

Levný jen sice na druhou stranu přináší i výhody, a to především japonským exportérům a zahraničním turistům, s ohledem na vysoké globální ceny surovin a teprve nedávné otevření japonských hranic zahraničním návštěvníkům však zatím negativa plynoucí z kondice jenu převažují nad pozitivy. Ostatně ukazují to i data z letních měsíců, kdy nadále pokračoval odliv dividend z Japonka. Srpnový přebytek běžného účtu byl pak dokonce při hodnotě 404 milionů dolarů historicky nejnižší.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Otázkou zůstává, jak na pokračující oslabování měny zareaguje vláda. Ta i japonská centrální banka sice dle svých prohlášení z počátku října nadále stojí za svou politikou nulového navyšování úrokových sazeb, v posledních dnech nicméně sílí spekulace, že by v dohledné době mohlo dojít k zásadnějšímu upuštění části z 1,3 bilionu dolarových rezerv, kterými Japonsko disponuje.

První intervence centrální banky z konce září, kdy v rámci snahy o posílení jenu odprodala přes 20 miliard dolarů, však měla naprosto minimální vliv, a přetrvávají tak obavy, že pouhé uvolnění devizových rezerv bez toho, aniž by došlo po vzoru jiných centrálních bank k navýšení úrokových sazeb, pokračující oslabovaní jenů nezastaví.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asian Review

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme