Hodnota jenu vůči dolaru je na dvacetiletém minimu

Překonáním dvacetiletého minima dne 18. dubna při kurzu 126,8 JPY/USD se propad japonské měny nezastavil. Následující den překonal hranici 128 JPY/USD.

Varování o možných dopadech několik týdnů trvajícího propadu hodnoty jenu poprvé zazněly i z nejvyšších míst, a to přímo z úst premiéra Kišidy a guvernéra Japonské centrální banky Haruhika Kurody.

Ilustrační fotografie

Proexportně orientovaná japonská ekonomika tradičně z levného jenu těžila, s ohledem na situaci ve světě a růst cen potravin a dalších základních komodit se však zvýšení nákladů na jejich dovoz výrazně promítne do hodnoty již tak rostoucí inflace. S ohledem na stále uzavřené hranice pro turisty navíc nemůže z nízké hodnoty měny těžit ani turismus jako tomu bylo v letech 2015 nebo 2016.

Dubnová hodnota inflace téměř jistě přesáhne hranici dvou procent a nezdá se, že by jejímu růstu do budoucna mělo něco zabránit. Guvernér Kuroda se jednak nechal slyšet, že navýšení úrokových sazeb navzdory současnému kurzu není na pořadu dne, jednak nelze očekávat v brzké době žádné zásadní změny v americké měnové politice, která v boji s inflaci naopak sází na navyšování úrokových sazeb a posilování dolaru.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asian Review

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí