Honduras přichází s novými protipovodňovými projekty

Projekty honduraské vlády představují plán výstavby vodních nádrží. Jejich cílem je předejít dalším přírodním katastrofám v regionu.

Vláda Hondurasu schválila plán 14 nových projektů výstavby vodních nádrží. Impulsem k návrhu těchto projektů byla ničivá devastace způsobená tropickou bouří Eta a hurikánem Iota, které se Hondurasem prohnaly v listopadu loňského roku.

Honduraská vláda připravuje studie nezbytné k vyhlášení výběrového řízení na výstavbu vodních přehrad, které by zadržovaly povodně. Tajemník vlády Ebal Díaz uvedl, že technické studie jsou financovány z ministerstva financí Hondurasu. Tropická bouře Eta a hurikán Iota, které zpustošily Střední Ameriku, způsobily podle zprávy ECLAC škody v celkové výši 46 milionů honduraských lempir (1,87 miliardy USD).

Žádná z přehrad nebude vyrábět elektřinu, jejich jediným účelem je zabránit povodním. Prioritními projekty výstavby by byly vodní nádrže na honduraské řece Ulúa, která způsobila většinu povodní v údolí Sula. Jedna z plánovaných vodních přehrad by byla přehrada El Tablon ve městě Choluteca, jejíž náklady se odhadují na 213 mil. USD. Podle vládního prohlášení Hondurasu z prosince minulého roku by dalšími přehradami byly: Los Llanitos a Jicatuyo v oblasti Santa Bárbara v západní části Hondurasu. Odhadovaná investice na výstavbu obou přehrad je 800 mil. USD.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: Bnamericas

• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí
• Teritorium: Honduras | Mexiko