Hospodářský růst Jižní Koreje má zpomalit

Agentura Fitch Ratings snížila odhad potenciálního hospodářského růstu Jižní Koreje z 2,5 % na 2,3 % kvůli nepříznivým populačním faktorům, včetně stárnutí populace.


Jako další rizikový faktor pro jihokorejskou ekonomiku uvedla mezinárodní ratingová agentura tempo růstu státního dluhu.

„S rychlým stárnutím populace, které vede ke stále většímu tlaku na stranu státních výdajů, může prohloubení státního dluhu ohrozit fiskální operace,“ uvedla agentura a dodává, že budoucí vývoj rizika bude záviset na tom, jak budou fiskální výdaje přispívat k potenciálnímu růstu ekonomiky a zvýšení produktivity.

Pokud jde o poměr jihokorejského státní dluhu k HDP pro léta 2021 a 2024, agentura změnila své odhady ze 47,8 % na 47,1 % pro rok 2021 a z 58 % na 54 % pro rok 2024.

Jihokorejská ekonomika si zároveň udržela jeden z nejvyšších ratingů a výhled do budoucna na úrovni AA- a Stable. Hodnocení se od září 2012 nezměnilo. AA- je čtvrté nejvyšší hodnocení a do skupiny se shodným hodnocením náleží také Velká Británie, Česká republika, Hongkong nebo Tchaj-wan.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Business Korea
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí