Hospodářský růst Kanady předstih USA, díky lepšímu potlačení šíření koronaviru

Kanadská ekonomika má ve třetím čtvrtletí růst anualizovanou sazbou 36 %, ve srovnání s 20 % pro Spojené státy, jak ukázaly průměrné statistiky šesti největších kanadských bank.

To odráží určité dohánění Kanady po odhadovaném hlubším propadu ve druhém čtvrtletí, ale také větší úspěch při kontrole šíření pandemie koronaviru. 

Počet nových případů covidu-19 v Kanadě se podle kanadské agentury pro veřejné zdraví snížil na méně než 400 za den dle sedmidenního klouzavého průměru, z asi 1800 za den na svém maximu v květnu. Špička amerických infekcí minulý měsíc vedla k tomu, že některé státy udělaly U-obrat ve znovuotevření svých ekonomik.

Podle odhadů BMO Capital Markets byla v červenci díky růstu zaměstnanosti, prudkému nárůstu prodeje bytů a zvýšení výdajů na kreditní karty oživena kanadská ekonomická aktivita na zhruba 95 % před pandemické úrovně. 

Známky rychlého zahájení hospodářského oživení by mohly ratingové agentury uvítat poté, co v červnu Kanadu zbavila jednoho AAA ze svých tří ratingů společnost Fitch.

Zdroj: Reuters
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Kanada | Spojené státy americké