Hrubý domácí produkt se v USA snížil o 0,9 %

Podle oficiálních vládních dat se i v druhém čtvrtletí letošního roku americký HDP drobně snížil, což podle ekonomů podporuje teorii o hrozící recesi.

Podle neoficiálních měřítek se snížení HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích dokonce již za recesi považuje.

Ilustrační fotografie

Pokles ve druhém čtvrtletí byl způsoben především snížením úrovně zásob (tzv. inventory levels). Podniky se v posledních čtvrtletích snažily doplnit zásoby vyčerpané během pandemie a ve snaze přizpůsobit se otřesům v dodavatelském řetězci zjistily, že jsou přeplněné v době, kdy spotřebitelé ustoupili od některých nákupů. Investice do zásob během druhého čtvrtletí proto byly nižší než v prvním čtvrtletí.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Přestože aktuální pokles znamenal prudký propad ve srovnání s 6,7% růstem, kterým ekonomika prošla ve druhém čtvrtletí roku 2021, Bílý dům nadále zastává názor, že největší světová ekonomika (USA), přestože je zmítána vysokou inflací a několika šoky na nabídkové straně, zůstává v zásadě v pořádku a stabilní.

Ekonomové tvrdí, že největším důvodem, proč by bylo předčasné nazývat tento vývoj recesí na základě současných čísel, je to, že se data mohou změnit a pravděpodobně se také změní. Následné revize údajů o HDP za první čtvrtletí se například změnily z počátečního poklesu 1,4 na 1,6 % a nynější čísla jsou jen prvním ze tří odhadů.

Zdroj: CNN Business.
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest USA (New York).

• Oblasti podnikání: Obchod