IKEA bude ve Švédsku prodávat energii z obnovitelných zdrojů

IKEA, největší světová značka nábytku, zahájila v září ve Švédsku prodej obnovitelné energie domácnostem a doufá, že svoji působnost brzy rozšíří i mezi další země.

Společnost Ingka Group, majitel většiny obchodů IKEA po celém světě, uvedla, že domácnosti budou moci nakupovat dostupnou obnovitelnou elektřinu ze slunce a větru a sledovat její využití prostřednictvím aplikace. Jejich partner Svea Solar, jenž vyrábí solární panely, bude nakupovat elektřinu na severské energetické burze Nord Pool a dále ji prodávat bez dodatečných příplatků.

Pajor Pawel / Shutterstock.com

Domácnosti budou platit fixní měsíční poplatek plus variabilní sazbu. IKEA, která také prodává solární panely pro domácnosti na 11 trzích, uvedla, že tito kupující budou moci v aplikaci sledovat vlastní produkci a jejím prostřednictvím prodávat přebytečnou elektřinu.

Jonas Carlehed, vedoucí oddělení udržitelnosti v IKEA, doufá, že uvede novou nabídku obnovitelné energie, nazvanou STRÖMMA, na všechny trhy. „Chceme, aby byla elektřina z udržitelných zdrojů stále více dostupnější pro všechny,“ uvedla společnost v prohlášení.
„IKEA chce společně se spolupracovníky, zákazníky a partnery z celého světa vybudovat největší energetické hnutí z obnovitelných zdrojů, aby tak společně pomohli řešit změnu klimatu.“

Stručně řečeno, cílem společnosti IKEA je mít do roku 2030 „pozitivní vliv na klima“, tzn. snížit emise skleníkových plynů o více, než kolik emituje celý hodnotový řetězec IKEA, od výroby surovin až po likvidaci nábytku zákazníky.

„IKEA je společnost zabývající se zařizováním bytů a chceme, aby bylo pro více lidí snazší žít udržitelnější život doma,“ řekl Bojan Stupar, obchodní ředitel IKEA Švédsko. „Nabízíme chytré a energeticky účinné výrobky a služby, které přispívají k prodloužení životnosti výrobků, snížení množství odpadu, úspoře vody a zdravějšímu stravování, jakož i snížení spotřeby elektrické energie. Poskytování solární a větrné energie za nízkou cenu více lidem se zdá být přirozeným dalším krokem na naší cestě k udržitelnosti.“

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu, který je vždy připravený asistovat českým exportérům na Skandinávském trhu.

Zdroj: The Independent
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí