Indická vláda plánuje bojovat s pandemií výrazným zvýšením státních výdajů

Indie uvolňuje výdaje z rozpočtu na boj s pandemií a plánuje navýšit současný rozpočet o dalších 409 miliard USD.

Indie se chystá opustit taktiku škrcení veřejných výdajů a tento rok se připravuje se na otevření fiskálních stavidel. Předseda vlády Narendra Modi se tak snaží vytáhnout třetí největší asijskou ekonomiku z nejhoršího období pandemie.

Pravidla uložená ministerstvem financí více než 80 vládním oddělením a ministerstvům počátkem roku 2020, která se týkala snižování výdajů, byla v posledním čtvrtletí roku uvolněna. Kromě toho bude letošní rozpočet navýšen, jakmile budou 1. února oznámeny nové plány výdajů.

Vláda je přesvědčena, že státní výdaje jsou klíčem k odvrácení dlouhodobé krize v zemi, která je druhým největším ohniskem koronaviru na světě. Ekonomika vstoupila v minulém čtvrtletí do bezprecedentní recese poté, co byly veškeré hospodářské aktivity v zemi prakticky zastaveny uzavřením země v období od dubna do června 2020. Kromě výdajů z rozpočtu ohlásila vláda premiéra Modiho opatření v hodnotě dalších 30 bilionů rupií (409 miliard USD) neboli 15 % hrubého domácího produktu. Tato opatření mají být alokována na záchranu podniků a pracovních míst v zemi.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indie, Mumbaí. 
Zdroj: www.bloombergquint.com
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí