Indické startupy jsou trendem

Startupové firmy se staly v Indii fenoménem současné doby. Roste jejich počet i investice do nich vložené. Tento trend je podpořen i vládou,která je chce využití jako motory pro inovace.

Indický premiér Nárendra Módi oznámil, že každoročně se bude 16. leden připomínat jako den startupů. Indie stojí na třetím místě pomyslného žebříčku států s největším počtem startupových firem. V současné době jich v zemi funguje několik set tisíc. Navíc tento sektor nezaznamenal propad v covidovém období a stále roste včetně počtu tzv. jednorožců, kterými jsou označovány startupové firmy s hodnotou více než miliarda amerických dolarů.

Ilustrační fotografie

Indické startupové firmy získaly v roce 2021 zdroje ve výši 42 miliard dolarů, což je násobek zdrojů přijatých v roce 2020. Vzorem pro Indii se stal Izrael.

Indická vláda si je vědoma významu startupových firem jako přínos pro celou ekonomiku. Startupy tu plní významnou roli pro investování a zavádění inovací v hospodářství a následně i růst pracovních příležitostí. Vedle vyhlášení Dne startupů vláda vyhlásila pro tyto firmy tři leté daňové prázdniny a také vložila do jejich rozvoje přes miliardu dolarů pro letošní rok.

Většina firem z odvětví se zaměřuje na zavádění technologií umělé inteligence, robotizaci a internet věcí. Současná Indie se vyznačuje novou podnikatelskou atmosférou a startupy jsou zcela určitě katalyzátorem tohoto vývoje a trendů. Výsledky investic se dostavují nejen v indickém rozsahu, ale mnohé firmy z Indii dosahují i mezinárodního přesahu. V Indii startupové firmy zcela nepochybně povyšují ambice mladé generace prosadit se nejenom doma, ale také v zahraničí.

Význam indických startupových firem nabývá na významu a do značné míry i představují obraz indické ekonomiky v zahraničí. Dnes indické startupy nebojí o své místo, ale již jsou respektovány a hojně využívány. Velmi dobře zde platí heslo „inovace pro Indii, inovace z Indie“.

Zdroj: www.businessworld.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indie (Bengalúru).

• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí