Indie se hlásí k naplňování plánů ochrany klimatu a usiluje o rozsáhlé investice v oblasti OEZ

V listopadu 2021 na summitu v Glasgow indický premiér Nárendra Módi vyhlásil účast Indie na opatřením k omezení dopadů klimatických změn. Oznámil, že Indie do roku 2030 vytvoří kapacitu energetických obnovitelných zdrojů (OZE) v rozsahu 500 GW.

Tento závazek by znamenal pokrytí až 50 % všech zdrojů právě z kategorie OEZ. Tyto ambice tak korespondují i s plány dvou nejbohatších Indů: Mukeše Ambaniho a Gautama Adaniho. Jejich investice do obnovitelných zdrojů kumulativně dosahují výše 30 miliard dolarů, i když se jejich projekty nespojují, ale vzájemně si ani nekonkurují. Projekty se mají realizovat prostřednictvím předních indických firem Reliance Industries a Adani Group. Ve hře jsou vodík, solární energie, větrná energie, přesto se jejich strategie poněkud liší.

Ilustrační foto

Projekty obou skupin jsou největšími investicemi do OEZ v Indii,ne však jediné. Největší indická firma Reliance se zaměří ve své energetické investici v následujících třech letech na vybudování čtyř giga podniků, které budou vyrábět zařízení potřebná pro výrobu obnovitelných zdrojů.

Jeden podnik se zaměří na výrobu baterií, druhý na produkci substrátových disků pro výrobu polovodičů, třetí se soustředí na výrobu solárních panelů a čtvrtý na provozní zařízení a zařízení pro údržbu provozů energetických zdrojů. Navíc byl v rámci této investice 10 miliard dolarů ohlášeno i nové partnerství s firmou Stiesdal založené za účelem vývoje vodíkových elektrolyzérů. Investice skupiny Adani je plánována na 20 miliard dolarů a bude zaměřena především na výrobu obnovitelné energie a její distribuci. V této oblasti již firma indického miliardáře působí a 43 % hodnoty EBITDA pochází právě z výnosů energetických zelených zdrojů.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Indie v současné době provozuje okolo 150 GW energetických kapacit v oblasti OEZ. Dosáhnout ohlášeného objemu 500 GW znamená další investice ve výši 260 miliard dolarů. To je téměř devět krát více než dosahují investice obou podnikatelů, gigantů. Následné dvě dekády pak musí přijít další vybavení 750 GW kapacity z OEZ. Indičtí energetici se domnívají, že následující čtyři roky budou ve znamení soustředění se na solární energii a její uchování v bateriích. Následná dekáda pak bude již ve znamení využívání vodíku.

Agentura CzechTrade v Indii sleduje vývoj energetického trhu a příležitosti pro české firmy. Ačkoliv technologie pro využití vodíku v energetice je v Indii na svém počátku, přesto indická vláda již vytvořila strategii pro využití vodíku. Zahraniční kancelář CzechTrade připravuje pro zájemce o tématiku vodíkových technologií v Indii on-line seminář25.1.2022. Indie je trhem budoucnosti, o který je třeba usilovat již nyní.

Zdroj: www.businesstoday.in
Zpracoval klektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade indie (Bengalúru)

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí