Indonésie dosáhla v únoru rekordního obchodního přebytku

Rekordní přebytek obchodní bilance dosáhl výše 2,3 mld. USD díky zvýšeným vývozům, i navzdory narušeným obchodním aktivitám s Čínou v důsledku pandemie COVID-19.

 

Indonésie zaznamenala v únoru 2020 rekordní obchodní přebytek ve výši 2,34 miliardy amerických dolarů díky vyšším vývozům ve zpracovatelskémho průmyslu, a to navzdory narušeným obchodním aktivitám s Čínou v důsledku pandemie COVID-19. Největší ekonomika zemí ASEANu zaznamenala v únoru vývoz v celkové hodnotě 13,94 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 11 procent, zatímco celkový dovoz meziročně poklesl o 5,11 procenta na 11,6 miliardy USD, zejména kvůli poklesu dovozu z Číny.

Největší růst zaznamenal vývoz indonéského zpracovatelského průmyslu, který v únoru meziročně vzrostl o 17,11 procenta na 11,03 miliardy USD, zatímco vývoz ropy a plynu klesl o 26,51 procenta na 820 milionů dolarů. Dle indonéského statistického úřadu je velmi významným faktorem rostoucí vývoz do Singapuru, zejména drahých kovů a šperků. Vývoz do několika dalších zemí také výrazně vzrostl, jako například vývoz palmového oleje na Ukrajinu a šperků do Švýcarska.

V uvedeném období zároveň došlo k poklesu dovozu ze všech druhů produktů, konkrétně spotřebního zboží, surovin a investičního zboží (strojů pro další výrobu), a to zejména v důsledku poklesu dodávek z Číny po vypuknutí nákazy viru COVID-19. Nejvíce postiženými oblastmi dováženého zboží byly stroje a elektrické spotřebiče, mechanické spotřebiče a plastové výrobky.

Dovoz z Číny, největšího indonéského obchodního partnera, dosáhl v únoru 1,98 miliardy USD, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 35,27 procenta. Mezitím vývoz do Číny z Indonézie činil 1,87 miliardy dolarů, což je mimořádný nárůst o 21,49 procenta. Tato situace vedla k velmi malému obchodnímu schodku s Čínou ve výši 119 mil. USD, což je téměř 13krát méně než hodnota 1,53 miliardy USD v únoru loňského roku. Situace v Číně vedla také k celkovému přebytku obchodní bilance Indonésie za kumulativní období leden až únor 2020 ve výši 1,7 miliardy USD ve srovnání se schodkem 730 milionů USD zaúčtovaným ve stejném období loňského roku.

Ekonomové a podnikatelé nicméně vyjadřují obavy, že pandemie COVID-19 ublíží domácímu indonéskému průmyslu, protože rozšíření viru narušilo hospodářské a obchodní činnosti v zemích po celém světě, včetně hospodářských velmocí jako jsou USA, Čína, Japonsko či Německo. Indonéská vláda následně oznámila, že ze státního rozpočtu vyčlenila 120 bilionů Rp (v přepočtu zhruba 8,02 miliardy USD) na stimulaci indonéské ekonomiky prostřednictvím daňových pobídek a dotací pro zaměstnance, podniky a rodiny postižené v souvislosti s pandemií COVID-19.

Indonéská vláda rovněž zavedla další stimulační balíček, který zahrnuje daňové úlevy pro fyzické a právnické osoby, jakož i uvolnění požadavků na poskytování půjček a restrukturalizaci. Nefiskální podpůrný balíček státu zahrnuje snížení počtu a oblastí zakázaných dovozů, jakož i zrychlení zpracování licencí na vývoz a dovoz, zejména u renomovaných obchodníků.

Zdroj: Jakarta Post, KOMPAS
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Jakarta.

Pravidelné novinky e-mailem