Zdroj: CzechTrade

Indonésie má ekonomickou zónu v zábavním parku

Ekonomické zóny mají v Indonésii i turistickou formu. Příkladem je realizace zábavního parku Lido Land ve městě Bogor.

Speciální ekonomické zóny (SEZ) ve světě fungují většinou jako místo, kde se zpracovává materiál nebo zboží, aniž by vstoupily do oběhu na místním trhu dané země. Následně je zboží s navýšenou hodnotou umístěno do oběhu v jiné zemi, kde se již většinou stává zbožím pro konečného klienta. Takto jsou především vyráběny elektronické produkty v zemích s levnější pracovní silou.

Ilustrační fotografie

Indonésie se rozhodla provozovat i jiný typ SEZ, který by redukoval počet cest do zahraničí spojených se zábavou v zábavních parcích. Stát tak hodlá zmírnit výdaje občanů v zahraničních měnách, které stát může využít k nákupu jiných produktů. Ročně cestuje do zahraničí okolo 11 milionů občanů Indonésie a umožnit zábavu alespoň polovině tohoto množství na území státu by představovalo vysokou úsporu zahraniční měny.

První realizace na turismus zaměřené SEZ je zábavní středisko Lido Land ve městě Bogor, v západním regionu ostrova Jáva, přibližně 60 km od hlavního města Jakarta. Celý areál se rozléhá na ploše více než 3000 hektarů a zahrnuje vedle zábavních atrakcí i filmové sály, restaurace a golfová hřiště. Celý komplex je vybudován jako investice společnosti MNC Land, která využila nejmodernějších technologií pro zábavu návštěvníků. Do projektu mohou vstupovat i další investoři, vlastní projekt byl zahájen v lednu 2021 a do března letošního roku bylo investováno již 228 milionů dolarů.

Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Firmy, které do projektu investují budou osvobozeny od daně z příjmu na 10 nebo 20 let. Navíc firmy mohou získat zjednodušeným postupem stavební povolení. Projektu se účastní již i firmy z USA jako je Trump Organization. Ministr hospodářství A. Hartarto odhaduje, že projekt zredukuje výdaje občanů pro jejich zahraniční cesty do zábavních parků během následujících dvou dekád ve výši až 4,1 miliardy dolarů. Takto vynaložené finanční prostředky mohou zůstat v oběhu v Indonésii.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indonésie.
Zdroj: www.jakartapost.com

• Oblasti podnikání: Investice | Investiční celky | Služby
• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí

Doporučujeme