Indonésie počítá se zahraničními investicemi do automobilového průmyslu ve výši 900 mil. USD

Ministerstvo průmyslu jedná s investory z Asie a Evropy o jejich závazku investovat do nových automobilových závodů

Indonéské ministerstvo průmyslu oznámilo, že několik zahraničních investorů se zavázalo investovat cca 900 mil USD do místního automobilového průmyslu. Investoři z Asie a Evropy vyjádřili svůj závazek investovat v Indonésii, řekl při několika příležitostech současný ministr průmyslu Airlangga. Zatím však odmítl odhalit podrobnosti o investicích, včetně jmen společností.
Podle informací z ministerstva průmyslu bude cca 50 procent vyrobených aut v Indonésii vyvezeno do zahraničí, zatímco zbylých 50 % bude pro domácí trh. Indonésie láká investory mnohými státními pobídkami, jako jsou daňové prázdniny či připravené průmyslové zóny. Zahraniční investoři v automobilovém průmyslu jsou přesvědčeni o mnohých výhodách produkce v Indonésii zejména proto, že Indonésie má velké zkušenosti s výrobou chemikálií, automobilových oken či pneumatik, které automobilový průmysl potřebuje. 
Pro Indonésii jsou investice do zpracovatelského průmyslu včetně automobilového velmi důležité, protože tato průmyslová odvětví zaměstnávají velký počet pracovníků a výrobky zpracovatelského průmyslu dodávané v rámci domácí výroby by mohly snížit poměrně velkou závislost Indonésie na dovozu.
Indonésie vyvezla v roce 2018 do zahraničí 346 000 vozidel, z nichž 264 000 bylo kompletně vyrobeno (CBU) v místních továrnách, zatímco dalších 82 000 bylo vyrobeno formou CKD, tzn. z dovezených komponentů mateřských firem. Výrobní základně i prodejům dominují japonské firmy v čele s Toyotou, Daihatsu, Hondou, Mitsubishi a Suzuki. Tyto firmy ovládají 90 % místního trhu. Celková hodnota vývozu automobilových vozidel činila 4 miliardy USD. Další 2,6 mld USD tvoří vývoz automobilových komponentů. 
Ministerstvo průmyslu také vkládá velké naděje do letos podepsané komplexní dohody o hospodářském partnerství mezi Indonésií a Austrálií (IA-CEPA), protože to otevře širší trh pro indonéský automobilový průmysl. Indonésie má cíl vyvézt do Austrálie až 100 000 vozidel již v letošním roce, z čehož 95 procent by mělo být formou CBU.

Zpracoval tým CzechTrade Jakarta
Zdroj: Jakarta Post, Jakarta Globe
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí