Zdroj: CzechTrade

Indonésie připravuje výstavbu prvního thoriového reaktoru

Energetická nezávislost Indonésie vyžaduje orientaci na moderní technologie a bezpečné zdroje energie. Jednou z cest je i budování jaderné energetiky. Indonésie připravuje výstavbu prvního thoriového reaktoru.

Energetická společnost ThorCon Power Indonesia, dceřiná společnost americké firmy ThornCon, požádala indonéský jaderný regulační úřad Bapeten o konzultace projektového záměru na výstavbu 500MW jaderného reaktoru založeného na využívání thoria. V případě schválení projektu se počítá s investicí 1,1 miliardy dolarů a zároveň by to byl první tuzemský reaktor.

Ilustrační fotografie

Posuzovací proces může trvat kolem dvou let a pochopitelně se bude zjišťovat míra ohrožení bezpečnosti z důvodu možného zemětřesení a povodní v zamýšlené lokalitě. Vlastní stavba by byla umístěna na 221 hektarovém pozemku na ostrově Gelasa. Nejbližší sopka v této oblasti je až 400 km vzdálená Krakatoa, takže nebezpeční vulkanické aktivity je minimální.

O výstavbu jaderné elektrárny v tomto prostoru mělo zájem více firem, ale žádost předložila pouze ThorCon. Celý proces schvalování a udělení stavebních povolení bude v případě pozitivního rozhodnutí ze strany úřadu Bapeten v roce 2028. Samotná výstavba má trvat pouze dva roky. Jedná se vlastně o plovoucí reaktor, který bude vyroben v Jižní Koreji a spotřebuje největší podíl investičních prostředků celého projektu.

Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

V budoucnosti se počítá s výrobou reaktoru v Indonésii. Uvedený reaktor bude potřebovat ke svému provozu 20 tun paliva, thoria. Indonésie se rozhodla pro tuto technologii, protože je bezpečnější než provoz s obohaceným uranovým palivem. Náklady na výrobu 1 kWh elektrické energie by neměla překročit 1,30 Kč, čímž bude srovnatelná s fosilními zdroji elektřiny.

Indonésie uvádí v život i svoji jadernou energetickou koncepci, kdy usiluje o vybudování více reaktorů k zajištění energetické soběstačnosti a využití ekologických zdrojů energie.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indonésie.
Zdroj: www.jakartapost.com

• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí