Zdroj: CzechTrade

Indonésie vlastní až 40 % světových zdrojů geotermální energie. Jak je hodlá využít?

Její využití se věnuje pozornost a o projekty v alternativní energetice v Indonésii je zájem ze strany domácích i zahraničních investorů. Pro efektivní využití energie jsou nutné moderní technologie.

Indonésie disponuje ohromnými zásobami geotermální energie. Potenciál geotermální energie je v Indonésii odhadován až na 40 % světové kapacity. Země sestávající se ze 17 000 ostrovů leží v Tichomořském lemu s častým výskytem zemětřesení a vulkanické činnosti. Nyní využívá pouhých 10 % z kapacity 23 GW. Nižší úroveň využití zdrojů je dána především vyššími investičními náklady nebo i delším časem potřebným k získání povolení tuto energii technologicky využívat.

Ilustrační fotografie

Cílem energetické politiky státu je přilákat více zahraničních investorů, nejen s potřebným kapitálem, ale i s osvědčenými nebo inovativními technologiemi. Indonéské alternativní zdroje a jejich efektivní využití přispívá k rozšíření energetické matrice země.

Nezahálejí ani indonéští energetici. Na burzu vstoupila dceřiná společnost Pertamina GeoThermal Energy IPO a získala kapitál v hodnotě 603 mil. dolarů. Finance budou sloužit k vybudování zařízení, které využije až 600 MW do roku 2027 právě z geotermálních zdrojů. V současné době využívá Pertamina okolo 700 MW geotermální energie.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Zajímavý je projekt využití geotermální energie v lokalitě Ulubelu. Již od roku 2011 tu proudí 600 MW energie do domácností přilehlých obcí a letos se spustí výroba zeleného vodíku při využití geotermální energie.

Tento investiční počin jasně ukazuje, že zájem Indonésie na využití geotermální energie je vážný a má slibnou růstovou tendenci. Je to také moment, kdy je možno počítat se zahraniční investiční účastí. Mezinárodní spolupráce jistě pozitivně ovlivní především efektivitu získání energie zvláště při využití nejmodernějších technologií.

V současné době v Indonésii na tomto energetickém poli působí hlavně firmy z Nového Zélandu, který je leadrem využívání geotermální energie. Velké projekty jsou očekávány při spolupráci privátních společností. Nový Zéland v Indonésii působí v energetice vedle investorské role i jako poradenská strana a technologická velmoc, jelikož kvalitně vzdělaný a vyškolený personál v energetice je základem úspěchu.

Zkušenosti a technologie českých energetických firem by mohly také najít své místo na indonéském trhu. Naše zahraniční kancelář CzechTrade v Jakartě sleduje energetické projekty a je připravena poskytnout asistenční služby začínající oslovením potenciálních partnerů až po přípravu odborně založených misí do teritoria.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indonésie.
Zdroj: www.jakartapost.com

• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí