Indonéské podniky čelí kybernetickým útokům. Odborníci bijí na poplach před kybernetickými hrozbami

Četnost počítačových útoků roste každoročně o 15 % a nejvíce jsou ohroženy obory zdravotnictví, finančnictví, eCommerce či letecké společnosti

Indonésii zasáhlo v loňském roce (2018) podle oficiálních údajů rekordních 12,9 milionu kybernetických útoků a odborníci se shodují, že počet těchto útoků se ještě bude zvyšovat v roce 2019, protože podniky a další instituce procházejí procesem digitální transformace.

„Četnost počítačových útoků roste každoročně průměrně o 15 procent,“ řekl k tématu kybernetické bezpečnosti p. Sulistyo, ředitel Cyber Body and National Encryption Agency (BSSN).

Agentura zjistila, že loňské kybernetické útoky byly velmi různorodé, ve formách phishingu až po DoS, ale největší podíl těchto útoků pocházel z malware (škodlivý SW), jež tvořil 3,9% případů, což je v celkovém objemu více než 500 000 případů. 

Indonésie je mezi odborníky na kybernetickou bezpečnost známá napadením za použití malwaru WannaCry, který infikoval desítky počítačů v nemocnicích Harapan Kita a Dharmais v Jakartě dva dny v květnu v roce 2017. Tento útok znemožnil pacientům a jejich lékařům přístup ke zdravotnickým informacím poskytovaných on-line.

Podobné kybernetické útoky v Indonésii odhadem způsobují přímé a nepřímé ztráty až do výše 6,7 milionů USD u velkých firem a 33 500 USD pro menší a střední podniky, uvádí studie Frost & Sullivan, která byla zveřejněna minulý rok.

Mediální odborníci tehdy uvedli, že kybernetické útoky na nemocnice nebyly až tak překvapivé, protože podniky v oblasti zdravotnictví, financí, pohostinství, maloobchodu (zejména elektronického obchodu) a leteckého průmyslu patří mezi ty, které jsou nejvíce náchylní k útokům a také nejvíce vydíratelné.

Společnost Aon, která se zabývá globální obchodní poradenstvím a bezpečností a působí v oblasti JV Asie, nedávno zveřejnila zprávu o bezpečnostních rizicích „Cyber Security 2019“, která obsahuje osmibodové schéma rizik pro vyhodnocování kyberneticko-bezpečnostní bezpečnosti firem: použité technologie, IoT (internet věcí), dodavatelský řetězec, obchodní operace, fúze a akvizice, nařízení, vedení a představenstva firem a  zaměstnanci. Poslední jmenované riziko, zaměstnanci, zůstávají dle zprávy nejčastější příčinou narušení dat, a to buď neúmyslným či záměrným škodlivým činem.

Hlavním poselstvím zprávy je, že kybernetické útoky jsou nevyhnutelné, a proto by společnosti neměly otálet a rozhodně měly investovat do preventivních i nápravných bezpečnostních opatření, aby zmírnily a minimalizovaly úspěch kybernetických útoků.

V případě Indonésie se poukazuje na skutečnost, že faktor IoT je znepokojivý kvůli vysoké míře průniku chytrých mobilních telefonů, jež v zemi vlastní vlastní až 98 % všech uživatelů internetu. Proto se očekává, že Indonésie bude čelit častějším vlnám útoků na zranitelná místa, která jsou využívána skrze smartphony namísto tradičních stolních počítačů.

Společnost Kaspersky Indonesia taktéž předpovídá, že chytré mobilní telefony v Indonésii se v letošním roce stanou cílem mnoha kybernetických útoků.  Aon konzultanti radí firmám,  aby si udělaly seznam stávajících ICT systémů s důrazem na správné rozdělení administrativních práv a poté si najmout profesionálního hackera, aby provedl hodnocení rizik jako základ pro cestovní mapu nové počítačové bezpečnosti.

Co se týče tvorby rozpočtu, výzkumná firma Gartner zjistila, že výdaje na počítačovou bezpečnost v zemích JV Asie dosahují v průměru 5,6 procenta rozpočtu IT společnosti v roce 2016, nicméně se mohou pohybovat v rozmezí od 1 % do 13 % v závislosti na jednotlivých podnicích.

Soegiharto Santoso, předseda indonéské asociace ICT (APTIKNAS), se shoduje v  naléhavosti zavádění opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti a apeluje na zvýšení povědomí o firemní bezpečnosti, ovšem při zachování soukromí osobních údajů zaměstnanců a klientů.  Dle asociace indonéské firmy v nynější době potřebují zvážit jmenování specializovaného pověřence v oblasti kybernetické bezpečnosti a kontinuálně se věnovat vzdělávání svých uživatelů o ochraně osobních údajů.

Zpracoval tým CzechTrade Jakarta
Zdroj: Jakarta Post

 

 

 
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí