Svět s populací přesahující osm miliard lidí čelí zintenzivňujícím se hydrometeorologickým krizím. Povodně, sesuvy půdy a tornáda jsou stále významnějšími výzvami. Indonésie, která je zranitelná vůči přírodním katastrofám a potravinovým krizím usiluje o nalezení řešení k těmto problémům.
Indonésie úspěšně zvládla organizaci summitu G20 v Jakartě. Pro světové fórum o vodě bylo tentokrát vybráno Bali, kde mají lidé ušlechtilou tradici uctívat vodu prostřednictvím obřadu Danu Kerthi. Navíc o místě rozhodla velmi dobrá infrastruktura a logistika.
Bali jako hostitelská lokalita se ukázala jako prvotřídní destinace schopná podporovat mezinárodní setkání. Bali je symbolem harmonie mezi lidmi, přírodou a vodou, což je v souladu s jedním z dílčích témat WWF. Dokonce UNESCO uznalo tradiční subak, tedy důmyslný systém zavlažovacích kanálů, který navíc funguje v harmonii s přírodou při uchovávání a využívání vody, jako světové kulturní dědictví.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Indonésie získala cenné informace od ostatních účastníků fóra o inovacích a poučila se z praktických řešení, která lze zavést ke zvýšení odolnosti vůči hydrometeorologickým katastrofám. Fórum bylo platformou pro diskuzi o vodní diplomacii. Indonésie musí budovat spojenectví a mobilizovat podporu a investice pro projekty udržitelného hospodaření s vodními zdroji.
Tváří v tvář tak obrovským výzvám Indonésie potvrdila svou pozici nejen hostitele, ale i země, která stojí v čele globálních změn v hospodaření s vodními zdroji. Toho lze dosáhnout několika strategickými kroky, jako je posílení národního politického rámce, který podporuje udržitelné hospodaření s vodními zdroji a jejich ochranu. To zahrnuje předpisy, které podporují inteligentní postupy hospodaření s vodou v zemědělském, průmyslovém a domácím sektoru a také posilují postavení místních komunit při správě jejich vodních zdrojů.
Indonésie stojí před výzvou, jak transformovat technologie ze zahraničí a přilákat investice do vodohospodářství, jako jsou zavlažovací systémy nebo systémy včasného varování před katastrofami. Do procesu je zapotřebí zapojit vědecké instituce, občanské společnosti a soukromý sektor.