Indonéský producent uhlí Adaro hledá nový business v energii z obnovitelných zdrojů

Společnost hodlá postavit solární elektrárnu s kapacitou 120 MW a má zájem rozvíjet další projekty v oblasti produkce energie z obnovitelných zdrojů

Druhý největší producent uhlí v Indonésii PT Adaro Energy založil divizi obnovitelných zdrojů energie v rámci dlouhodobého plánu společnosti na vstup do podnikání v oblasti zelené energie. Ředitel Adaro Energy Garibaldi Thohir věří, že obnovitelná energie by se mohla stát budoucností společnosti, protože těžba uhlí a uhelné elektrárny budou čelit v příštích 15 až 20 letech náročnějším podmínkám a tlaku vlády na posilování zelené energetiky.

Společnost provedla řadu příprav na podporu investic do obnovitelných zdrojů energie, jako je zřízení nové speciální divize v rámci firmy, rozvoj pilotního projektu pro výrobu solární energie a plán účasti na aukcích státní energetické společnosti PLN pro výstavbu solárních elektráren.

Společnost Adaro Energy, která provozuje velké uhelné doly v provincii Tabalong, jižní Kalimantan, má v současné době v plánu ještě dostavět dvě uhelné elektrárny, s kapacitou 200 MW, Tanjung Power Indonesia v Tabalongu a druhou s kapacitou 2 000 MW, v Batangu na střední Jávě, které by měly zahájit provoz v červenci, resp. v prosinci 2020.

Před dvěma lety vytvořilo Adaro speciální divizi zaměřenou na business v oblasti obnovitelných zdrojů a investovala cca 5 mil USD do výzkumu, business developmentu a infrastruktury. „Máme zvláštní firemní divizi pro obnovitelné zdroje energie a cílem je zjistit, jaký druh obnovitelné energie se hodí v určitých regionech Indonésie, aby investice byla co nejefektivnější. Spolupracovali jsme s nejlepšími odborníky v oboru,“ říká Christian Rachmat, viceprezident společnosti Adaro Energy.

Christian Rachmat dále uvedl, že obchodní skupina Adaro aktuálně podepisuje dohodu o spolupráci se zahraniční společností s cílem postavit solární elektrárnu na některém odlehlém ostrově v Indonésii. Projekt bude zčásti komerční a částečně bude naplňovat ideu sociální odpovědnosti. Společnost se navíc prostřednictvím své dceřiné společnosti pro energetiku PT Adaro Power zúčastní výběrového řízení, vypsané státní energetickou společností PLN na rozvoj 122 MW solární elektrárny na ostrově Sumatra. Výstavba solární elektrárny si vyžádá odhadem 120 – 150 mil USD. V současné době již Adaro provozuje jinou malou solární elektrárnu, která dodává elektřinu pro jeho vlastní přístavní zařízení v Kelanis, na středním Kalimantanu.

Firma má velký zájem o další projekty obnovitelné energie a navrhla státní energetické společnosti PLN na Bali další projekt. Iniciativa Energy Watchdog Institute for Essential Services Reform (IESR) upozorňuje na fakt, že krok společnosti Adaro v oblasti obnovitelných zdrojů energie je součástí trendu globálních energetických společností přecházet z oblasti podnikání původně založeném na fosilních zdrojích směrem na obnovitelné zdroje. Tyto společnosti mají ve většině případů poměrně dostatek kapitálu, který nyní mohou investovat do budování elektráren používající obnovitelné zdroje.

„Je to také opatření ke snížení jejich provozních nákladů a maximalizaci jejich obchodní hodnoty. Myslím si však, že je stále dlouhá cesta, aby se Adaro opravdu posunulo k obnovitelným zdrojům energie, “ řekl výkonný ředitel IESR Fabby Tumiwa. IESR také uvádí, že indonéská vláda do určité míry přispěla k nízkému zájmu místních energetických společností o využití obnovitelných zdrojů díky předpisům, které příliš nepodporují obnovitelné zdroje energie vůči klasickým zdrojům, které jsou i nadále masivně podporovány.

Kromě využití obnovitelných zdrojů energie plánuje Adaro diverzifikovat výrobu uhlí na koksovatelné uhlí, což je nutný materiál při výrobě oceli. Společnost vidí na trhu s koksovatelným uhlím velký potenciál, protože dodává na domácí trh 1 milion tun ročně, zatímco velikost domácího trhu je 6 až 7 milionů tun ročně. Adaro informovalo, že firma již investovala více než 1 mld USD do programu diverzifikace uhlí.

Zpracoval tým CzechTrade Jakarta
Zdroj: Jakarta Post
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí