Inflace je ve Švédsku nyní vyšší i nižšní

Okolnosti pandemie koronaviru způsobují, že inflace je v současné době obtížně měřitelná, a proto také obtížně interpretovatelná.

Inflace ve Švédsku zůstává nízká, ukazují 10. září nová čísla švédské statistiky. Ceny v srpnu oproti červenci poklesly celkem o 0,1 procenta.

Pokud se ale podíváte na zvýšení cen před rokem, takzvanou míru inflace, byla ve skutečnosti vyšší v srpnu než v červenci, uvádí hlavní analytik společnosti Nordea Torbjörn Isaksson. Je to zrcadlový obraz toho, co se stalo v loňském roce. Ceny tak v srpnu loňského roku ještě více poklesly.

Míra inflace vzrostla z 0,5 % v červenci na 0,7 % v srpnu, daleko od cíle Riksbank, která chtěla dosáhnout dvouprocentní inflace.

To, co za poslední rok zdražilo, jsou potraviny, a to až o dvě procenta. Ale za poslední měsíc ve skutečnosti potraviny v průměru trochu zlevnily. Ceny elektřiny za rok poklesly o sedm procent, přestože v srpnu prudce vzrostly. Jde tedy o smíšený obrázek při srovnání měsíční a roční změny cen. Lze také poznamenat, že náklady na pronájem automobilu, které v květnu až červenci, kdy mnoho Švédů bylo na dovolené doma, velmi prudce vzrostly, v srpnu náhle poklesly až o 33 procent.

Rok 2020 je v mnohém zvláštní. Pandemie ovlivnila spotřebu, domácnosti konzumují rozdílně než obvykle. Například mnozí cestovali méně než v předchozích letech. Díky tomu je inflace obtížně měřitelná, a proto také obtížně interpretovatelná.

Při vstupu na švédský trh pomáhá českým podnikům kancelář CzechTrade ve Stockholmu, s působností i pro další skandinávské země. Nejvíce využívané služby individuální asistence ve formě vyhledání obchodních kontaktů jsou až do koce roku 2020 zdarma v rámci pomoci podnikům v boji proti dopadům krize v souvislosti s epidemií COVID-19.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm.
S využitím zdroje zdroje: https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=7550939 (Autor: Johan Prane)
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Švédsko