Zdroj: CzechTrade

Inflace kanadské ekonomiky klesla na 3,4 procenta

Nejvíce inflací postiženými sektory jsou trh s bydlením a potravinářství. Meziroční inflace kanadské ekonomiky se v květnu propadla na 3,4 procenta, což je nejnižší úroveň od června 2021.

Zásluhu na výrazně nižší inflaci oproti květnu minulého roku nese především levnější benzín. Většina kanadských ekonomů i přesto očekává další zvýšení úrokové sazby v polovině července. I přes ústup širokospektré inflace, kanadská centrální banka stále vyčkává na dlouho očekávané snížení inflace potravin, která v květnu dosahovala meziročních devíti procent.

Ilustrační fotografie

Další rozhodnutí centrální banky ohledně úrokové míry má být dosaženo 12. července. Posledně byla úroková míra zvýšena v červnu o 0,25procentního bodu na 4,75. Kanadská ekonomika urazila dlouhou cestu od vrcholu své inflace loni v léně na úrovni 8,1 procenta.

Nejvíce postiženým segmentem populace v Kanadě jsou lidé s variabilní rokovou mírou hypoték a větší rodiny s dětmi, které utrácí velkou část svých příjmů za potraviny. Podle čerstvé zprávy kanadské antimonopolní kanceláře je na vině disproporčně vysoké inflace za potraviny a předměty denní potřeby nedostatečná konkurence na trhu, kterému vévodí pár velikých supermarketů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Canadian Press

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Ostatní | Služby

Doporučujeme